Почетна / 2019 / May (страна 2)

Месечни Архиви: May 2019

Skopje Light Art District 2019 ќе го осветли Скопје и оваа година

Од 29-ти мај до 1-ви јуни, во Старата скопска чаршија, на кејот и во Градскиот Парк ќе се одржи Меѓународниот фестивал на светлината – Skopje Light Art District 2019. 25 меѓународни и домашни уметници, уметнички здруженија и групи, со 26 светлечки инсталации, перформанси и 3Д проекции во најразновидни форми и …

Повеќе »

„Фолк џубокс“ со Горан Тодоровски и Дарко Билбиловски

Секој понеделник и четврток во 18.15 часот на МТВ 1 се емитува забавното студио на “Фолк џубокс”. Татјана Петровска и Орце Гелевски и овој понеделник, 27 мај, ќе ни ја претстават најновата топ фолк листа и најновите информации за предстојниот фестивал на народни песни – Валандово Фест. Гости во студиото …

Повеќе »

Видео | Погледнете го Синан како се снаоѓа во боречките спортови

27-годишниот турски актер Алп Навруз секојдневно ги освојува женските воздишки преку улогата на бунтовниот богаташ Синан Егемен во хит новелата на Сител, “Ќерките на Фазилет”. Во серијата глуми трагично вљубен дечко кој во следните епизоди ќе мора да се бори со сопствениот брат за љубовта на ќерката на Фазилет. Освен …

Повеќе »

Соништата се остваруваат во новото Пинково шоу на Алфа

Тијана Ќуровиќ и Жарко Лазиќ се водителите на “Остварување на соништата”, новото српско реално шоу кое се емитува секоја сабота во 19 часот и понеделник во 21.00 часот на Алфа телевизија, на местото на квизот “Кој е на врвот” (чија прва сезона заврши со емитување). Во емисијата гледаме луѓе кои …

Повеќе »

Ноќно кино на Телма | „Anabelle“, „War dogs“, „Hangover“ …

Ви ги претставуваме филмовите кои на ТВ Телма ќе се емитуваат во наредниот период : сабота (25 мај) – A dangerous method (Опасен метод) – 19.15 часот Поглед на односот меѓу таткото на психоанализата, Зигмунд Фројд и неговиот ученик Карл Јунг. Кога Карл ќе употреби експериментален метод за да ја …

Повеќе »

Големи мигови на среќа и смеа во новата летна серија на Сител

Нова играна серија со возбудлив заплет и неброени комични ситуации. Дамнешна трагедија за исчезнувањето на најмалиот член на едно семејство, ќе предизвика голема тага и исчекување дека низ годините мистеријата ќе биде решена. Сите обиди да се пронајде исчезнатиот Тарик ќе останат безуспешни, сè доека после 25 години судбината сама …

Повеќе »

Видео | По „Идол“ и „Икс фактор“, во регионот доаѓа… THE FOUR !

Оваа есен, во Македонија, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина ќе се емитува најновото музичко шоу, наследник на популарните “Идол” и “Икс фактор”. Се работи за прилично ново лиценцирано ТВ шоу кое две сезони се емитува во Америка на мрежата на FOX, а оригинално потекнува од израелско шоу “The …

Повеќе »

Крими трилер со Пијанистот во саботното кино на ТВ 24

Приказна за новинарот Потер Рену, кој се прослави со решавање на едно злосторство. Неговите написи се многу популарни, бидејќи ги слушаaт луѓе кои сакаат да разговараат со него. Дома е посветен сопруг и татко. На прием кај издавачкиот магнат се запознава со вдовицата Каролин Кроули. Нејзиниот сопруг Сајмон мистериозно е …

Повеќе »

„Бонанца“ повторно на МТМ – репризи на прикажаните епизоди

По завршетокот на триесетина епизоди од првите две сезони, Прва Скопска МТМ телевизија започна со реприза на серијата “Бонанца” секоја среда, четврток и петок во 21.30 часот. Серијата има вкупно 430 епизоди, а на Алфа беа емиитувани околу 80 продолженија пред шест години. “Бонанца” е снимана од 1959 до 1973 …

Повеќе »