Почетна / Филм / „Отпор”, биографска воена драма во саботната вечер на Телма

„Отпор”, биографска воена драма во саботната вечер на Телма

сабота, 1 јуни 2024 година, Телма телевизија, 22.15 часот – Отпор

Сè што Марсел Марсо (Џес Ајзенберг) сака е живот за уметноста.

Талентираниот мимичар се обидува да го оствари својот сон на малите сцени во градот и да ја придобие наклонетоста на политички активната Ема (Клеменс Поези). За да ѝ угоди, Марсел се согласува да се приклучи на опасна мисија која засекогаш ќе го промени текот на неговиот живот: тие сакаат да спасат 123 еврејски сираци од рацете на германските нацисти.

Заедно со Ема, Марсел се приклучува на францускиот отпор и неговата уметност ќе се покаже како најголемото оружје против ужасите на војната.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Документарецот за шведската активистка Грета Тунберг на Телма ТВ

Документарецот ја следи Грета Тунберг, тинејџерка за климатски активист од Шведска. Премиерно на Телма во …

error: Содржината е заштитена!