Почетна / 2021 / October

Месечни Архиви: October 2021

Фото | По врската со Дилета, Џан Јаман во романса со нова Италијанка

Турскиот актер Џан Јаман стана популарен со улогите во турските серии на Сител. По “Полна месечина” и “Романтичарот”, сега на ред е неговата најнова романтична комедија “Господинот” која гледачките на Сител ја пратат секој викенд во 22.30 часот. Неодамна беше откриено дека турскиот актер Џан Јаман и италијанската водителка Дилета …

Повеќе »

Новиот бато Кемал се враќа во најновата турска драма на Канал 5

На местото на “Надеж” од идната среда на Канал 5 започнува најновата турска драма “За семејството!”. Се работи за серија која е во тек на снимање во Турција и која навестува нова трогателна приказна. Потресна серија за нови ангели. Трауматична сага за напатените сирачиња. Деца оставени сами на себе под …

Повеќе »

Ист Гејт Мол искажа благодарност за соработниците и партнерите

Ист Гејт Мол – изграден во рекорден рок за 26 месеци, денес искажа благодарност за соработниците и партнерите Во предвечерјето на официјалното отворање, во свечена есенска атмосфера се оддржа средба за закупците, соработниците и партнерите на Ист Гејт Мол. На присутните топло добредојде им посака инвеститорот на проектот. На средбата …

Повеќе »

TrashTour: The Movie! – документарен филм од „За Почиста Македонија“

TrashTour: The Movie!, краткометражен документарен филм кој ги прикажува настаните и одвивањата за време на проектот TrashTour кој e спроведен од 24–29 Август низ повеќе градови во Македонија – Кичево, Охрид, Прилеп, Кавадарци, Струмица и Штип. За Почиста Македонија е еколошко движење кое се појави во 2020 со цел преку …

Повеќе »

Прва ретроспективна изложба на Дороти Пачкова во Куманово

Петок, 29 Октомври, 2021 година, 14 часот, НУЦК Трајко Прокопиев, Куманово – прва изложба на Дотори Пачкова.  „РЕТРОСПЕКТИВ-РЕТРОАКТИВ” поставката вклучува и обединува дела, од сите, над 30 самостојни изложби кои авторката ги поставила во земјата и странство, како и поединечни дела со кои била дел од групни изложби. Оваа пресек …

Повеќе »

Коментар на ИНРЕКОМ за напредокот во медиумите и инф. општество

Институтот за развој на електронски комуникации трета година по ред, објавува краток осврт за Поглавјето 10, како и за деловите што се однесуваат на медиумските слободи, сајбер безбедноста и работењето на регулаторните тела од областа на медиумите и електронските комуникации, во однос на Извештајот од Европската комисија за напредокот на …

Повеќе »

„Модиљани“ со драмска изведба на 28 октомври во МКЦ

“МОДИЉАНИ” ПРЕМИЕРА 28 ОКТОМВРИ 20:00 МКЦ Режисер: Сибел Абдиу Драматург: Сибел Абдиу Кореограф: Александра Кочовска-Начева Продуцент: Слободан Трајкоски Визуелен уметник: Љуљзим Луиџи Бејта Улоги: Амадео Модиљани: Селпин Керим Пабло Пикасо: Џенап Самет Жан Ебутерн: Сузан Акбелге Леополд Зборовски – Збо: Осман Али Гертруд Штајн: Дин Ибрахим Хаим Сутин: Хакан Даци …

Повеќе »

„Не плачи, мамо“ – нова кратка и топла приказна на Канал 5

На местото на психолошкиот трилер “Невиност”, Канал 5 ја носи кратката, но топла приказна која го наметнува вечното прашање – која е вистинска мајка? Таа што раѓа или таа што одгледува? Одговорот го дознаваме од понеделник до петок на Канал 5 следејќи ја приказната за Алев. Таа била амбициозна млада …

Повеќе »

Ексклузивно во Македонија доаѓа феноменот што го потресе Балканот

Те сакам. Бескрајно те сакам. Со сето срце, со сета своја душа… Ме излуде со еден поглед, со една насмевка. Почнав да сонувам, постојано да мислам на тебе. Секој ден те гледам. И станувам сé посигурна во љубовта кон тебе. Кога ќе ме погледнеш, почнуваат да летаат пеперутки пред мене, …

Повеќе »

Прајмтајм серии | Термини на емитување и броеви на епизоди

Термини на емитување и броеви на епизоди за до недела 31.10.2021   ДЕВОЈКИТЕ ГИЛМОР – 4. сезона Термини на емитување : понеделник – еток 22:00 ( премиера ) Продукција : Warner Bros-The CW, САД, 2000-2007 Број на епизоди : 14 / 22   СВЕТОТ НА ДОЈЛ – 5. сезона Термини …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!