Почетна / Живот / „Модиљани“ со драмска изведба на 28 октомври во МКЦ

„Модиљани“ со драмска изведба на 28 октомври во МКЦ

“МОДИЉАНИ”

ПРЕМИЕРА 28 ОКТОМВРИ 20:00 МКЦ

Режисер: Сибел Абдиу
Драматург: Сибел Абдиу
Кореограф: Александра Кочовска-Начева
Продуцент: Слободан Трајкоски
Визуелен уметник: Љуљзим Луиџи Бејта

Улоги:
Амадео Модиљани: Селпин Керим
Пабло Пикасо: Џенап Самет
Жан Ебутерн: Сузан Акбелге
Леополд Зборовски – Збо: Осман Али
Гертруд Штајн: Дин Ибрахим
Хаим Сутин: Хакан Даци
Морис Утрило: Јеткин Сезаир
Олга Коклова: Стефанија Начевска

Композитор: Лејла Бајрами
Сценограф: Ујза Жури
Костимограф: Диелза Минци
Монтажа на трејлер: Скофјан Бејта
Дизајн на светло: Љулзим Луиџи Бејта

Испициент: Ердинч Рушид
Шеф на декоратери: Зекирија Абди
Декоратери: Суат Рахман, Мехмет Исмаил, Џенгиз Халил, Изудин Беговиќ, Булент Хасан
Тон: Андреј Татарчевски
Cветло оператор и проекција: Александар Атанасовски
Шминка: Севим Ќерим
Маркетинг: Харис Салкоски
Титлување: Џанан Али

Продукција: ПИК Продукција, Машина продакшн, Равен Сити продакшн, Младински Културен Центар МКЦ

Проектот е поддржан од Министерство за Култура на Р. Северна Македонија.

“МОДИЉАНИ” е драмски спектакл кој ги прикажува двата главни аспекти од животот на фамозниот талентиран сликар Амадео Модиљани; безпрекорната љубов со Џан и смртното ривалство со Пикасо. Заглавен во неизбежната трагична судбина, Моди успева да ги креира највпечатливите дела од неговата генерација кои будат страшна љубомора кај големиот Пикасо.

Ова дело го прикажува јазолот на судбината во кој е заглавен Модиљани, а без што веројатно немало да биде толку голем уметник. Од една страна притисокот на властите поради неговата етничка припадност, од друга страна притисокот на семејството на Џан, и од трета страна притисокот на Пикасо, кои доведуваат до трагичната смрт на овој голем уметник, чиј живот сам по себе претставува уметност.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

АЕТМ поддржа отворање на 60 нови е-продавници во Македонија и Албанија

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ одржа бесплатен едукативен и нетворкинг настан за е-трговија, …

error: Содржината е заштитена!