Почетна / 2021 / October (страна 3)

Месечни Архиви: October 2021

Секоја вечер, Сител ве носи на магично патување низ Кападокија

Од понеделник до петок во 21.25 часот на Сител телевизија ќе се емитува нова турска драма со наслов “Предавство”. Серија снимена во 2020 и 2021 година, која нè носи на едно магично патување низ Кападокија. Во продолжение запознајте се со приказната на серијата и запознајте ја Кападокија без да плаќате …

Повеќе »

Соочување на Данела, Шилегов и Камиказа во „Само вистина“

Петок е последен ден од изборната кампања за првиот круг од локалните избори, а во “Само вистина” на 15 ти октомври, копјата за главниот град ќе ги „кршат“ Данела Арсовска, Петре Шилегов и Петар Георгиевски. Кој што ќе вети на последниот ден од кампањата? Дали оваа дебата е пресудна за …

Повеќе »

Промоција на „222 антиупатства за лична употреба“ од Прокопиев

В четврток (14.10.2021), со почеток од 19 часот, во културниот центар и кафе-книжарница „Везилка” во Битола, ќе се одржи промоција на книгата „222 антиупатства за лична употреба (1978-2018)” од Александар Прокопиев. За книгата ќе говори писателот и критичар Сашо Огненовски. Книгата претставува заокружување на 40 годишното творештво на оваа исклучително …

Повеќе »

Агро производителите ќе добијат e-поддршка за своите производи

Македонските агро производители ќе добијат можност бесплатно да ги усовршат нивните дигитални вештини, но и да научат како подобро да ги пласираат своите производи на домашните веб платформи за е-трговија, преку јавниот повик кој го објави Асоцијацијата за е-трговија на Македонија. Оваа активност е дел од иницијативата „Agri E-commerce” којa …

Повеќе »

Композиција од Дарија Андовска на над 35 радио-станици во целиот свет

На 13.10.2021 во 20ч во Биоскоп Балкан во Белград, во рамките на 67-то издание на IRC – International Rostrum of Composers, на концертот на ансамблот Метаморфозис ќе се изведе композицијата „даМар“ за соло виола и гудачки оркестар од македонската композиторка Дарија Андовска. Дарија Андовска е најавена како драг гостин од …

Повеќе »

Ѕвездата на „Азра“ и „Фазилет“ во нова играна серија на Сител

Секој сака да сака, и војник и морнар, и сиромав и богат. Тоа не се само зборови од песна, тоа е реалност на нашиот живот. Кога љубовта ќе го обземе духот, тоа чувство ќе создаде друга лудост и наместо да го обожува освоеното, таа ќе мора да ја предаде љубовта. …

Повеќе »

ИНРЕКОМ со анализа за реформата на регулаторните тела во држававата

Институтот за развој на електронски комуникации ИНРЕКОМ Скопје спроведе анализа на состојбата во поглед на регулаторните тела за медиуми, електронски комуникации и поштенски услуги во Република Македонија, Балканот и во рамките на Европската Унија. Дополнително, во рамки на анализата беше спроведено и истражување на јавното мислење на граѓаните во однос …

Повеќе »

Фото | Мави од „Одмазда“ е избрана за актерка со најдобар стил

Бурџу Киратли е 32 годишна турска актерка, која премиерно македонската публика ја запознава со улогата на убавата Мави во турската теленовела на Канал 5 – “Одмазда”. И додека во серијата, Бурџу носи долги фустани и закопчани кошули до гуша како што налага и средината во која се одвива дејството, приватно, …

Повеќе »

Фото | Али од серијата „Одмазда“ на Канал 5 е познат турски пејач

Од понеделник до петок на Канал 5 се емитува серија која доаѓа од срцето на Анадолија и во чија срж се семејните односи и традиционални вредности во една прилично конзервативна средина. Во улогата на агата Али, главниот јунак на новелата, го гледаме познатиот турски актер и пејач Емрах, кој на …

Повеќе »

Експерти од Алибаба, Спотифај и Вибер доаѓаат во Скопје

Подготовките за најголемата конференција за е-трговија во Македонија, која оваа година по четврти пат ќе се одржи на 12 ноември под мотото „Ready, set, grow!”, се во полн ек. И годинава, конференцијата за е-трговија ќе биде место каде што сите присутни ќе можат да ги прошират своите знаења во областа …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!