Почетна / 2021 / October (страна 4)

Месечни Архиви: October 2021

Настан на специјализирана болница за геријатриска и палијативна медицина

“Не сме сите створени да правиме големи работи. Но, затоа можеме да правиме мали работи со многу љубов” – Мајка Тереза Вчера во ЈЗУ Специјализирана болница за геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“ беа одбележани: – 1-ви Октомври Денот на старите лица – дигитална вклученост на сите, со мотото “SEY …

Повеќе »

Откако стана мајка, Симона се враќа на музичката сцена со нов сингл

По пауза од скоро година и половина од музичката сцена, нашата позната  пејачка и доктор дерматолог Симона Поповска со нов сингл. Причини за оваа пауза се остварувањето на Симона како мајка и донесувањето на свет на синот Никола. Тоа е едно слатко и убаво бебенце кое многу личи на убавата …

Повеќе »

Викенд попладневен хумор на Сител со руската комедија „Роднини бегалци“

Нова приказна за две семејства. Едните живеат едноставно, другите богато. Првите чесни, вторите измамници. Сепак нивните деца Дима и Јулија се вљубени и ќе направат сè за да ги смират овие семејства. Секоја сабота и недела на Сител во 16.30 часот следува попладневна смеа со руската комична серија за “Роднините …

Повеќе »

Кого љуби актерката од турските серии „Сила“ и „Езел“?

Убавата турска актерка, Џансу Дере, која македонската публика ја сакаше и мразеше во улогата на Ејшан од неверојатната серија “Езел”, во приватниот живот е далеку од фаталната љубов што ја доживува во серијата со Езел (Кенан Имирзалиоглу). Всушност таа помина години во навидум стабилна врска, сè додека не претрпе страшно …

Повеќе »

Фестивалите Skopje sounds good и Skopje calling сепак ќе се одржат

– Нашиот став е дека никогаш не треба да се предадеме и дека ако престане да се свири и пее, престанува и животот. Поради тоа, заедно со нашите спонзори- стратешки партнери, одлучивме двата фестивала SKOPJE SOUNDS GOOD и SKOPJE CALLING коишто беа откажани поради деновите на жалост и поради катастрофата …

Повеќе »

Љубојна со прво винил издание на филмска музика во Македонија

Македонската музичка сцена е збогатена со ново винил издание. “Стела” е новото интересно уникатно македонско винил издание, кое влегува во категоријата must have, со оригинална музика на Оливер Јосифовски во изведба на Љубојна. Насловот го носи по истоимениот игран филм. Ова е втор винил на групата и прво винил издание …

Повеќе »

Бегова, Кузмановски и Несими добитници на октомвриската награда

Одборот за доделување на октомвриски награди објави дека се избрани годинешните лауреати. За животно дело во областа на науката и образованието, наградата му се доделува на: – проф. д-р Атанас Вангелов, филолог. За животно дело во областа на културата и уметноста, наградата им се доделува на: – Павле Кузманоски, академски …

Повеќе »

Видео | Познатата Пепа Димитрова го промовираше спотот за „Длабоко“

Пепа Димитрова на својот „Јутјуб“ канал, го промовираше спотот за новата песна “Длабоко”. Се работи за интересен видео запис кој ja доловува емоцијата и драмата содржана во музичката приказна. Сниман е на повеќе локации. Меѓу нив и во Сливница, на Преспанското Езеро. Режисерскиот потпис е на Зоран Стојановски Зонде. – …

Повеќе »

„London road“, „El hijo“ и „Brooklyn rules“ оваа седмица на Телма

недела (3 октомври 2021) – “Вили и неистражената планета”, 13.30 часот Анимација, авантура и комедија за неделно попладне на Телма. По уништувањето на нивниот брод, младиот Вили е одвоен од неговите родители со кои патувал во вселената. Неговата резервна капсула слетува на дива и неистражена планета. недела (03 октомври 2021) …

Повеќе »

Прочитајте како започна медицинската драма за „Добриот доктор“ на Сител

Младиот, но посебен Али има вроден савант синдром и аутизам, состојба во која личноста покажува специфични способности со кои скоро развива недостижно ниво на талент во една или повеќе области. Како мал, немал другарчиња и целата грижа за него ја превзел неговиот брат. Но, по смртта на братчето, семејството го …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!