Почетна / 2020 / August (страна 2)

Месечни Архиви: August 2020

Прокопиев доби прва награда на меѓународниот хаику конкурс 2020

Истакнатиот македонски писател Александар Прокопиев е добитник на првата награда „Радмила Богојевиќ”, на истоимениот IV меѓународен конкурс за хаику распишан во Р. Србија, организиран од страна на книжевникот Дејан Богојевиќ, на кое учество земаа дури 214 автори на хаику, од 33 држави од светот. Меѓународното жири кое одлучуваше за наградите …

Повеќе »

Велковска : Мора да се преориентираме кон одржлив начин на живот

Научници од Универзитетот во Охајо во најнова студија заснована на четиридецениско истражување утврдиле дека топењето на мразот на Гренланд дошло до точка од која нема враќање. Водена од ова истражување, активистката за заштита на животни и животна средина – Драгана Велковска со свое видување. Нејзиниот став ви го пренесуваме во …

Повеќе »

Прајмтајм на Фокс со американскиот крими процедурал „Стамптаун“

Од 17 август во 21 часот на кабловскиот Фокс ќе ја следиме американската серија “Стамптаун”, чии репризни изданија се наредниот ден во 12.40 часот. Серијата е базирана на истоимената серија стрипови на Грег Рака, Метју Саутворт и Џастин Гринвуд, а Џејсон Ричман ги адаптираше стриповите во телевизиската серија на ABC. …

Повеќе »

Фото | Гоце од Телма ја запроси својата девојка на охридско зајдисонце

Гоце Андреевски, водителот од телевизија Телма ќе “рипне во тавче”. Водителот кој ни е познат од “Утринска на Телма” и “Црвена линија”, а претходно и по контактните емисии на Алфа, минатиов викенд ја запроси својата девојка Даниела. Романтичното запросување се случи на нивниот летен одмор во Охрид, а убавите фотографии …

Повеќе »

Почнува 10-тиот фестивал за народна култура „Пображење“ во Вевчани

Во Вевчани започнува 10-тиот по ред Фестивал на народна култура ,,Пображење” во организација на Културно Уметничкото Друштво ,,Дримкол” од Вевчани. Оваа година поради пандемијата со Корона вирусот, програмата е редуцирана и прилагодена во согласност на новонастанатата ситуација и ќе се реализира под строги мерки и протоколи пропишани од министерството за …

Повеќе »

ТВ Времеплов | Ве потсетуваме на епохалната серија за „Лусесита“

Ве потсетуваме на една дамнешна епохална теленовела емитувана на Скај Нет (Скопје) и локалните телевизии ширум земјава во 2002 година. “Лус Марија” е перуанска историска теленовела која долови дел од минатото во Перу, а за таа екранизација беше заслужна Делиа Фиало, која ја создаде прикзната за Лусесита, девојка од селото …

Повеќе »

Авалон е доказ за професионална и одговорна организација

Концертите на Амира Медуњанин во Охрид и во Битола се светол пример за професионална, безбедна и беспрекорна организација на концертите во Македонија, која ја може само најдобрата Авалон продукција. Како што се гледа во приложените слики, концертите на неповторливата кралица на севдахот, Амира Медуњанин на Античкиот театар во Охрид и …

Повеќе »

Видео | Познатата српска трилер серија „Беса“ ексклузивно на Алфа

Познатата српска серија “Беса” доаѓа и во Македонија. Криминалистичката приказна е дело на познатиот британски сценарист Тони Џордан во соработка со тим од локални продуценти, а својата премиера ја имаше на Суперстар каналот во 2018-та година, по што следуваше и национална премиера во Србија во 2019-та година на Прва телевизија. …

Повеќе »

Фото | И приватно згодна и опасна – Шахика од „Забрането јаболко“

Очигледно најомразениот телвизиски лик во последниот период е злобната Шахика од турската модерна драма “Забрането јаболко”. Додека гледачите се забавуваа со сплетките на Јилдиз и Ендер, одеднаш во серијата влезе ликот на Шахика кој направи вистински хаос во животот на богатите и славните. За неа не постојат пречки до целта, …

Повеќе »

Видео | Каролина и Амира ја отпеаа легендарната „Македонско девојче“

За време на концертот во Хераклеа во организација на неприкосновената Авалон, а и на изненадување на сите присутни, Амира Медуњанин ја покани нашата мега ѕвезда Каролина Гочева да ѝ се придружи на сцената за заедно да ја отпејат легендарната песна “Македонско девојче”. – Завчера во Хераклеа, Амира Медуњанин ме повика …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!