Дневни Архиви: 18/08/2020 | 13:17

Прокопиев доби прва награда на меѓународниот хаику конкурс 2020

Истакнатиот македонски писател Александар Прокопиев е добитник на првата награда „Радмила Богојевиќ”, на истоимениот IV меѓународен конкурс за хаику распишан во Р. Србија, организиран од страна на книжевникот Дејан Богојевиќ, на кое учество земаа дури 214 автори на хаику, од 33 држави од светот. Меѓународното жири кое одлучуваше за наградите …

Повеќе »

Велковска : Мора да се преориентираме кон одржлив начин на живот

Научници од Универзитетот во Охајо во најнова студија заснована на четиридецениско истражување утврдиле дека топењето на мразот на Гренланд дошло до точка од која нема враќање. Водена од ова истражување, активистката за заштита на животни и животна средина – Драгана Велковска со свое видување. Нејзиниот став ви го пренесуваме во …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!