Почетна / 2020 / August

Месечни Архиви: August 2020

Фото | Дотеран и згоден во „Една е мајка“ – бунтовен и несреден приватно

Убав, богат и секогаш дотеран. Тоа е богаташот Онур од турската драма “Една е мајка” кој во серијата се бори за љубовта на една од ќерките. 33-годишниот турски актер Умит Кантарџилар ги направил своите почетоци на театарските штици што живот значат, за потоа да почне постепено да глуми и во …

Повеќе »

Актерот од „Бодрумска приказна“ со различен живот од оној во серијата

Мурат Ајген е турски 49 годишен актер кој го следиме во главната улога во турската викенд драма “Бодрумска приказна” на Сител, а епизодна улога имаше и во маратонскиот сапун “Истанбулската невеста”. За разлика од серијата за Бодрум во која ја изневерува својата жена, тој во приватниот живот е комплетно врзан …

Повеќе »

Видео | Се сеќавате ли на воведната шпица на „Млади бунтовници“?

Поминаа скоро 17 години од почетокот на најголемиот тинејџерски феномен во Македонија – аргентинската серија “Млади бунтовници”. Серија која предизвика невидено внимание кај младата публика и се смета за најгледана програма за млади во историјата на македонските телевизии. Миа, Мануел, Марица, Пабло беа само дел од средношколците со кои се …

Повеќе »

Skopje Calling 2020 на 12-ти септември open-air на стадионот АРМ

За петтото јубилејно издание на SKOPJE CALLING Festival кое ќе се одржи на 12-ти септември на стадионот на АРМ- open air, Авалон се реши вниманието да го насочи кон пионерите и кон младите сили на домашната музичка сцена. Бирајќи внимателно, создадоа оргинална и избалансирана комбинација на креативност, свежина и традиција…, …

Повеќе »

Во продукција на Алфа, стигнуваат македонски народни приказни

Најпознатите македонски народни приказни, прераскажувани од генерација на генерација, се очигледно една од омилените содржини на малите екрани. По МРТ, А1, Сител, Канал 5 и локалните, сега нови интересни епизоди и во продукција на Алфа. Вечните загатки, досетки и итроштини во нови продолженија на Алфа телевизија во новата сезона од …

Повеќе »

Контроверзниот норвешки трилер на Ју Несбе, „Окупирани“ на Телма

Нова скандинавска трилер серија на Телма, од понеделник до четврток во 20.40 часот. “Окупирани” е контроверзен политички трилер кој доаѓа од перото на најчитаниот и најпопуларен норвешки автор на крими романи, Ју Несбе. Воедно се смета за најскапо снимена продукција во Норвешка. Во Норвешка на власт доаѓа радикална партија за …

Повеќе »

„Горчлива одмазда“ – нова португалска новела на Телма во 17:30 часот

“Горчлива одмазда” е португалска теленовела која ја доби интернационалната награда ЕМИ за најдобра теленовела во 2018-та година. Ексклузивно сега и во Македонија. Снимана е во Португалија и Бразил, а дел од сцените и во Мадрид, Шпанија. Oд понеделник до петок во 17.30 часот се емитува на Телма телевизија, а репризните …

Повеќе »

Концерите на Бебек во Охрид и Битола за само 700 посетители од вечер

Жељко Бебек и неговиот бенд пристигнаа во Охрид, каде вечерва со почеток од 22 часот ќе се одржи првиот од двата договорени концерти, во Античкиот театар. Како што сте веќе информирани, концертите се одржуваат според утврдените и одобрени протоколи од Министерството за здравство и онака како што беа организирани концертите …

Повеќе »

Деветто издание на прилепскиот Џез фестивал на 27, 28 и 29 август

Во организација на здружението за субкултура ПП ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ, на 27,28 и 29 август 2020г, на летната сцена од Центарот за култура Марко Цепенков ќе биде одржано деветтото издание на Prilep Jazz Weekend фестивалот. Поаѓајќи од мисијата на фестивалот: поддршка на домашната џез продукција и создавање на нова џез публика, …

Повеќе »

Видео | Бебек ја поканува публиката на концертите во Охрид и Битола

Видео поздрав од легендарниот Жељко Бебек, по повод претстојните концерти кои ќе се одржат овој викенд: 21.08- Антички театар, Охрид 22.08- Хераклеа, Битола Легендарниот Жељко Бебек има нешто да ви каже пред концертите овој викенд! 🎸21 Август – Антички Театар Охрид22 Август – Хераклеа Битола Преостанати влезници: www.avalon.mk 🎫 Gepostet …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!