Дневни Архиви: 12/03/2020 | 21:10

Македонската Телевизија од вечерва ја враќа „Бушава азбука“ на програмата

Режисерот на култната програма за деца „Бушава азбука“, Слободан Унковски, направи гест кој многу генерации го поздравија. Имено, Унковски преку Фејсбук профилот на министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека тој заедно со семејството на сценаристот на програмата, Горан Стефановски, одлучиле да и дадат дозвола на МТВ да ја репризира …

Повеќе »

Видео | ТВ 24 и Огнен со видео совети за превенција од болести

Телевизија 24 со видео-совети како водич за превенција од заразни болести, вклучително и од коронавирусот, според препораките на Светската здравствена организација и Министерството за здравство, со толкување и на знаковен јазик. Како правилно треба да се мијат рацете? Како треба да се однесувате при возење во јавен превоз и како …

Повеќе »

Прочитајте ја содржината на луксузната драма „Забрането јаболко“

Oд понеделник до петок во 19.40 часот на Канал 5 телевизија се емитува најновата луксузна драма “Забрането јаболко”. Привлечна приказна со атрактивна актерска екипа, за која во продолжение потсетете се како започна : Зејнеп и Јилдиз се две сестри, кои живеат скромен живот во едно истанбулско предградие. Иако се сестри, …

Повеќе »

„Огледало“, серијата за двете сестри од сега во 19.40 часот на Канал 5

Украинската теленовела “Огледало” од сега ќе се прикажува од понеделник до петок со премиера во 19.40 часот на Канал 5. Во следните епизоди, гледачите ќе имаат можност да видат како ќе се одвива дејството со двете сестри, кои ги живеат своите животи, но во туѓи лица. Јана го посака животот …

Повеќе »

По многутте репризи на Телма, „Титаник“ доаѓа и на локалните

 „Титаник: Крв и челик“ е телевизиска серија, снимена со буџет од 30 милиони долари за 12 епизоди, која премиерно и ексклузивно во Македонија беше прикажана во 2013 година на Сител телевизија. Сител телевизија успеа меѓу првите телевизии во светот да ја откупи серијата за најпознатиот брод кој ја доживеа најголемата …

Повеќе »

Македонија по 11-ти пат во мрак за Часот на планетата Земја

Милиони луѓе ширум светот ќе се обединат во испраќање на заедничка порака за спас на планетата Земја, во сабота на 28 март, кога ќе се одржи глобалната еколошка акција Часот на планетата Земја. Точно во 20:30 часот по локално време во мрак ќе потонат илјадници споменици ширум светот за да …

Повеќе »

Објавена „222 антиупатства за лична употреба“ на Прокопиев

Како и секое исклучително книжевно дело, Антиупатствата за лична употреба на Александар Прокопиев тешко може да се опишат накратко, но затоа е многу лесно „надолго и нашироко“ да се препорачуваат како врвен деликатес за секој читател, а особено за онаа сè почеста категорија читатели кои се љубопитни за книжевните експерименти, …

Повеќе »

Поради коронавирусот, Авалон продукција ги одложува концертите

Следејќи ја ситуацијата и препораките за заштита од коронавирусот, се огласи и Авалон продукција. Нивниот став ви го пренесуваме во продолжение : Почитувани медиуми, Со оглед на новонастанатата ситуација, препораките и мерките донесени од Владата коишто се однесуваат на Корона вирусот, сакаме да Ве информираме дека мартовските концерти на BOND, …

Повеќе »

Бугарија со песната “Tears getting sober” на Евровизија 2020

Бугарија ќе се натпреварува на 65.тото издрание на “Изборот На Песна За Евровизија” 2020 во Ротердам со песната “Tears Getting Sober”, изведена од Викторија. Веднаш по премиерата која што се одржа оваа сабота, песната се издигна како инстантен хит помеѓу евровизиските фанови и обложувалниците. “Едвај чекам да ја изведам мојата …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!