Дневни Архиви: 14/03/2020 | 23:34

МРТВ ќе емитува скратени училишни часови на трите канала

Основците и децата од претшколска возраст од понеделник (16 март 2020) ќе имаат можност да следат едукативни содржини на трите канали на националниот телевизиски сервис МРТВ, изведени од наставните програми по кои тие во моментов се едуцираат во училиштата и градинките. Одлуката за ваков алтернативен начин за едукацијата на децата …

Повеќе »

Видео | Сведоштво за голготатата во Италија во недела во „Трилинг“

И оваа недела во 19 часот на телевизија 24, нова емисија од општествениот магазин за нашите креативни, провокативни, општествени и политички движења – “Трилинг”. Сведоштво за голготата низ која минува Италија борејќи се со коронавирусот, следиме оваа недела на ТВ 24. Што значи да се биде во карантин? Дали Италија …

Повеќе »

Како настанале големите евергрини, зборува маестро Костов на ТВ 24

Кире Костов, роден 1949 година во Битола, е познат композитор, инструменталист и диригент. Автор е на околу педесетина композиции во оркестарска изведба од областа на џезот. Од областа на популарната музика има околу тристотини наслови како композитор – „Летај галебе“, „Кога те нема“, „Твоите очи сине“, „Синот божји“, „Тајно моја“, …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!