Почетна / Филм / Документарец на Телма за најтаинствениот и најстрогиот султанат во светот

Документарец на Телма за најтаинствениот и најстрогиот султанат во светот

Со 76 години, султанот Хасанал Болкија од Брунеи e шеф на држава во светот кој најдолго владеел. На тронот е од 1967 година. Тој е и еден од најбогатите луѓе на планетата.

Благодарение на нафтата и гасот на неговото мало кралство, неговото лично богатство се проценува на 18 милијарди долари. Носител на сите овластувања, владее со својата земја со железна тупаница. Следбеник на ригорозниот ислам, неговите 440.000 поданици се предмет на шеријатскиот закон.

Следниот јануари, султанот ќе ја омажи една од неговите седум ќерки, принцезата Азема, за својот внук. Пред свадбата, ќерката на султанот и нејзиниот зет ќе имаат низа раскошни церемонии во најубавите резиденции во земјата. Тие ќе се сретнат на церемонијата во султанската палата, Истана Нурул Иман. Достојни за бајка, сите негови 1788 соби и 257 златни бањи се украсени со скапоцени камења.

Официјалната церемонија ќе се одржи во собата на тронот, а ќе заврши вечерта со кралски банкет. Ќе присуствуваат 2000 најизбрани гости во светот. Како подарок за добредојде ќе добијат накит обложен со дијаманти. Присутен ќе биде помладиот брат на принцезата, принцот Матин. Миленикот на кралството, Матин стана еден од најпосакуваните ергени во светот.

Ексклузивен поглед на најтаинствениот, најбогатиот и најстрогиот султанат во светот во петок, 9 февруари 2024 година на Телма телевизија во 19.15 часот.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Историскиот трилер „Земја од соништата“ празнично на Телма

Во 1930-тите Тексас за време на депресијата, Јуџин Еванс живее со својата мајка и сестра …

error: Содржината е заштитена!