Дневни Архиви: 12/07/2022 | 20:48

Неделна вечер на Телма со биографската драма „Прекрасно момче“

Вистинска приказна. Срцепарателнo и инспиративно искуство на преживување и закрепнување на семејство кое се справува со зависност од дрога во текот на многу години. Врз основа на најпродаваните Мемоари на Њујорк Тајмс од Дејвид Шеф и Ник Шеф. Номиниран за 1 награда БАФТА, 10 победи и 30 номинации на меѓународни …

Повеќе »

„Генерација Милениум“, американска драма на 16 јули на Телма

Филмот, кој ќе го прикаже Телма во сабота на 16ти јули во 22.15 часот ги следи двата главни лика Ен и Лео. Двајцата се во раните 30-ти години. Она што ги поврзува е нивната урбана позадина и нивниот космополитски став. Тие се разликуваат само по различниот пристап кон малите нешта …

Повеќе »

Фото | Ѕвездата на „Луда куќа“ и „Љубов и сè е можно“ се соблече за Бајрам

Актерката Бурџу Озберк е турска и театарска актерка, позната за нашата публика по главните улоги во актуелните турски комедии “Луда куќа” (Канал 5) и “Љубов и сè е можно” (Сител). Убавата актерка по завршетокот со снимањето на “Љубов и сè е можно” пред два месеци, реши да си приушти време …

Повеќе »

Саботна вечер на Телма со „The personal history of David Copperfield“

Модерен приказ на класичната приказна на Чарлс Дикенс за едно младо сираче кое може да триумфира над многу пречки. Полуавтобиографското ремек-дело на Чарлс Дикенс, во 1840-тите години, го прикажува животот на неговиот популарен лик додека тој се движи низ хаотичен свет за да го најде своето место. Од неговото несреќно …

Повеќе »

Комичната романса „Breaking and exiting“ на Телма во петок на 15 јули

Хари е шармантен крадец кој нема поим што го чека кога среде грабеж ќе ја сретне Дејзи. Некои одлуки го менуваат животот, а нивните водат до романтична авантура. Мило Гибсон, Џордан Денџер, Адам Хубер во филмот на Питер Фачинели во петок, 15 јули на Телма во 22.15 часот. Дани | …

Повеќе »

Видео | Елена ја отпеа химната и порача „Јас знам за една Македонија“

Македонската поп икона, Елена Ристевска ја пееше македонската химна на прославата на Американската амбасада по повод 4 јули, Денот на Америка и притоа со емотивен статус се обрати на социјалните мрежи: Македонската химна е гордост и чест да ти доверат да ја отпееш. Секогаш со посебно чувство сум ја пеела, …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!