Дневни Архиви: 06/07/2022 | 10:13

37-мото издание на Штипското културно лето почнува на 6 јули

Со концерт на хорот „Света Злата Мегленска“ свечено ќе биде отворена најстарата културна манифестација Штипско културно лето. Свеченото отварање е на 6 јули (среда) во дворот на црквата „Успение на пресвета Богородица“ во најстарата штипска населба Ново Село. Градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов најави дека еден час по концертот …

Повеќе »

Со „Танец“ ќе почне 61. Балкански фестивал на народни песни и игри

Традиционлано, со настап на ансамблот „Танец“ в четврток ќе почне 61. издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри во организација на центарот за култура „Григор Прличев”. На сцената на Долни Сарај, до 11 овој месец љубителите на фолклорот ќе има можност да погледнат настапи на ансмбли и културни …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!