Дневни Архиви: 26/07/2022 | 23:10

Пенелопе Круз и Антонио Бандерас во шпанска драма во петок на Телма

📅 петок, 29 јули ⏰ 22:10 – Болка и слава Салвадор Маљо, филмски режисер на постари години, доживува низа повторни средби. Некои од нив се во живо, други пак се спомени. Неговото детство во шеесеттите години на минатиот век, кога се доселил со родителите во едно село во Валенсија во …

Повеќе »

Француската мини драма за „Виктор Иго“ премиерно на Телма

Годината е 1848. Париз е под опсада. Растргнат меѓу семејството, љубовниците и политичките превирања, Виктор Иго конечно го завршува својот класичен роман „Клетници“. Иако Иго е потврден ројалист, тој ја поддржува Републиката, а Луј Наполеон Бонапарта наскоро ќе стане претседател и за кого е убеден дека ќе започне социјални реформи. …

Повеќе »

Скопје се сеќава – 59 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска одбележува 59 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година. Според службите за идентификација на жртвите на истиот ден, под урнатините животот го загубиле 1,070 граѓани, од коишто 478 мажи, 430 жени и 162 деца. Беа урнати 15.800 станови, а оштетени околу 28.000. Над 200.000 луѓе останаа без покрив …

Повеќе »

Наместо во Украина, Евровизија ќе се одржи во Велика Британија

Изборот за песна на Евровизија следната година ќе се одржи во Велика Британија, потврдија вчера организаторите. Како што јави Би-би-си, одлучено е дека настанот не може да се одржи во годинашната победничка земја Украина, поради тековната војна по руската инвазија. Велика Британија годинава беше втора, па Европската радиодифузна унија (ЕБУ) …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!