Месечни Архиви: July 2022

Романтичарот и Хатиџе Султан во нова летна драма на Канал 5

Од 1 август во 19.40 часот на Канал 5 телевизија започнува нова драмска серија во која меѓу главните ликови ги гледаме Фикрет од “Кога лисјата паѓаат”, Џан од “Романтичарот” и Хатиџе Султан, сестрата на “Величествениот”. Ова е серија за неколку љубовни врски, серија за летни опуштени вечери низ кои ќе …

Повеќе »

Турската убавица Седа Бакан откри дека е трудна

Успешната турска актерка која во 2014 година стапи во брак со музичарот Али Ерел, во август 2019 година за прв пат стана мајка откако се роди нејзината ќерка Лејла. Малата Лејла, која често е дел од фотографиите на Седа на социјалните медиуми, претставува центар на светот на нејзините родители. Од …

Повеќе »

Македонската фамилијарна драма „Стела“ за Илинден на Телма

Репризно како и сите останати содржини ова лето на Телма, но сепак, вреди да се погледне. По обид за самоубиство на едно десетгодишно дете, кое е жртва на малтретирање во училиште, Стела (шарпланинка) е единствената која може да го спаси и да му ја обнови верата во животот. Тие заедно …

Повеќе »

„Жешко политичко лето“ наместо „Само вистина“ на Канал 5

Дебатните политички емисии “Само вистина” и “Само интервју” заминуваат на летна пауза. ТВ дебатите продолжуваат по летните одмори, во првата половина на септември. Низ стотици емисии, авторите и водители од Канал 5 успеаа да спротистават многу различни гледишта, а и да бидат домаќини на многу гости од политичкиот и граѓанскиот …

Повеќе »

ТВ Пакет со поддршка до Канал 5 и осуда на говорот на омраза

ТВ Пакет со поддршка за телевизија Канал 5 која последниот период е мета на оркестирано изразување на говор на омраза. FB фан страната на Канал 5 ТВ подолг период е постојано место каде се пласира сериозен говор на омраза кој доаѓа од Бугарија. Но овие закани, омраза насочени спрема Македонците, …

Повеќе »

Финалните недели од „Луда куќа“ во 19 часот на Канал 5

Нови авантури во животот на Асланови. Нови згоди и незгоди на ликовите во хит комедијата “Луда куќа” во последните седмици на емитување. Урнебесните ситуации продолжуваат на Канал 5, но во нов премиерен термин – од понеделник до петок во 19.00 часот. Доаѓањето на младата девојка во далечното село го смени …

Повеќе »

Телма ја прекинува и контактната – остануваат само вести во програма

Цел август информативните изданија на вестите ќе бидат единствена премиерна програма на ТВ Телма. По забавните и утринската емисија, од понеделник на летна пауза оди и контактната програма во која се слуша гласот на народот. Па, така во програмата ќе се емитуваат премиерно само вести, а сето останато се репризи …

Повеќе »

Специјални гости се дел од концертите на Наум во Охрид и Битола

На јубилејните концерти на Наум во Хераклеа Битола и Долни Сарај Охрид, ќе настапат и специјални гости. На Концертот во Битола на сцената на античкиот театар Хераклеа, како специјални гости ќе настапат: групата Боеми, Зуица Лазова, Владимир Поповски и Татијана Стефановска, додека на концертот во Охрид на сцената во Долни …

Повеќе »

Започнува Ohrid Calling 2022 – 4 дена забава во Касарната во Охрид

После 2018та година, кога настапуваа Dimitri Vegas & Like Mike и Armin Van Bureen, оваа година нè очекува до сега најпосетеното издание на Ohrid Calling! Во 4 дена, на грандиозната бина на Ohrid Caling во Касарна ќе настапат вкупно 21 артист – TIMMY TRUMPET со неговата балканска премиера, милениците на …

Повеќе »

По завршеток на серијата, Канал 5 ќе го емитува и филмот со Зеленски

Серијата “Слуга на народот” со емитување заврши минатата сабота, а во последната сабота од месец јули, Канал 5 ќе го емитува истоимениот филм кој е базиран на популарната украинска комедија која во Македонија ја следевте изминативе месеци. Во филмот, претседателот Василиј Голобородко (Владимир Зеленски) е на власт речиси половина година. …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!