Дневни Архиви: 05/07/2022 | 21:29

Фото | Озан од „Љубов и сè е можно“ е избран за најдобар модел

Илан Шен е роден на 19 декември 1987 година во Бугарија во турско семејство. Неговото семејство било принудено да емигрира од Бугарија во Турција кога тој имал две години. Од детството играл како професионален млад спортист во кошаркарски и фудбалски клубови (Фенербахче и др.). По завршувањето на основното и средното …

Повеќе »

Документарецот за дождовните шуми на „Амазонија“ од сабота на МРТ 1

Амазонската тропска шума, спектакуларно природно чудо, отсекогаш гледана како недопрена дивина. Амазонија, најголемата дождовна шума на светот, зафаќа повеќе од половина од територијата на Бразил. Научниците веруваат дека Амазонија може да содржи половина од сите светски растителни и животински видови. Околу 500 цицачи, 175 гуштери и преку 300 различни видови …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!