Почетна / Живот / Бегова, Кузмановски и Несими добитници на октомвриската награда

Бегова, Кузмановски и Несими добитници на октомвриската награда

Одборот за доделување на октомвриски награди објави дека се избрани годинешните лауреати.

За животно дело во областа на науката и образованието, наградата му се доделува на:
– проф. д-р Атанас Вангелов, филолог.

За животно дело во областа на културата и уметноста, наградата им се доделува на:
– Павле Кузманоски, академски сликар;
– Бедиа Бегова, актерка;
– Махи Несими, политиколог.

Државната награда „11 Октомври“ се доделува за највисоко признание за животно дело во областа на науката, уметноста, стопанството и другите дејности од јавен интерес на Република Северна Македонија.

Наградата „11 Октомври“ традиционално се доделува на Денот на востанието, а лани не беше доделена бидејќи Собранието не избра одбор за доделување на наградата.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

МБСК и Амбасадата на Бугарија организираа продуктивна средба

Македонско-бугарската стопанска комора и Амбасадата на Р.Бугарија во Македонија со бизнис секторот од двете држави …

error: Содржината е заштитена!