Почетна / 2021 / February

Месечни Архиви: February 2021

Барање на Охрид СОС да се престане со деструкција за реконструкција

Активисти на Граѓанската иницијатива Охрид SOS со барање за повлекување на одлуката за сечење на дрвореди во Охрид. Во продолжение прочитајте го целото барање на Охрид SOS : ” Општина Охрид за утре (понеделник, 1.3 2021 година) најави СЕЧЕЊЕ НА ЦЕЛИОТ ДРВОРЕД долж улицата „Јане Сандански” поради наводна реконструкција! Ова …

Повеќе »

„Зад стоговите сено“ – филм за грчко-македонската културна соработка

Изнаоѓање на една заедничка нишка и зближување на народи кои живеат на различни територии, како и продлабочување на соработката е идејата на најновиот филм „Зад сноповите сено“, кој е во грчко-германско-македонско копродукција. Најголемиот дел од овој филм се снимаше во јануари во Грција, а деновиве се снимаше и на локациите …

Повеќе »

Видео | Кристијан се пласираше во 5. круг на Гранд со песна од Тоше

Во последната емисија на „Звезда Гранда“, емитувана вчеравечер (27.02.2021), видовме фантастичен дуел помеѓу нашиот Кристијан Марковски (25) од Гевгелија, чиј ментор беше Јелена Карлеуша и кандидатот на Марија Шерифовиќ, Садик Хасановиќ (19) од Сребреник. Кристијан ги отпеа песните „Остани“ од Горан Каран и „Кој ти ги гризе образите“ од Тоше …

Повеќе »

Тони Михајловски се враќа со познатото „Опуштено“, но сега на Алфа

Популарното забавно шоу “Опуштено” се враќа на малите екрани, по неколку години пауза. Емисијата стекна голема популарност особено меѓу младите гледачи, а се емитуваше најпрвин на Сител, потоа на А1 и на МРТ 1. Сега, по пет години пауза, шоуто со поинаков концепт се враќа на телевизија Алфа. Секој петок …

Повеќе »

Алфа ќе ја репризира Шехерезад во ударен термин од 20 часот

“1001 ноќ” е турска романтична теленовела која со голем успех се прикажуваше во латиноамериканските земји, во Кувајт, Романија, Бугарија, Азербејџан, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска, Словенија, Чешка и Словачка, а во Македонија забележа незапаметена гледаност, достигнувајќи го успехот на “Касандра” и “Клон”. Шехерезад ги урна сите рекорди во …

Повеќе »

Нова трауматична сцена во „Ангели“ – мајката си го удави бебето во леген

Турската телевизиска сапуница “Ангели” не престанува да изненадува со трауматични и морбидни моменти. Последните сцени емитувани на Сител телевизија ги шокираа повторно гледачите, кои не можеа да поверуваат во она што гледаат. Ангелите беа сведоци на уште една трагедија во нивните животи. Братчето на една од девојките го немаше во …

Повеќе »

Подарок од Баерн Минхен за Мусала, нов договор и повисока плата

Склучување нов договор со важност до 2026 година и годишна плата од пет милиони евра, му предложи денеска европскиот првак Баерн Минхен на својот млад играч за врска Џамал Мусала, по повод неговиот 18-ти роденден, објави весникот „Билд“. Мусала во вторникот стана најмлад стрелец на Баерн во Лигата на шампиони, …

Повеќе »

Прочитајте нешто повеќе за негативецот од „Ќерката на амбасадорот“

Актерот Ерхан Алпај, кој го гледаме во улога на негативец во турската хит серија „Ќерката на амбасадорот“, ќе остане запаметен zaжжза верните гледачи на турските серии и по улогата во „Карасевда“ каде повторно колешка на сцената му беше Неслихан Атагул (Наре). Ерхан Алпај е роден на 24 април 1985 година …

Повеќе »

„On chesil beach“, „The bra“ и „Juliet naked“ во филмските премиери на Телма

САБОТА  27.02.2021 07:00 Teлма клуб – забавна емисија(р) 07:45 Телма клуб – продолжува 08:25 Метео 08:30 Телма Амбуланта – емисија за здравство (р) 09:10 Топшоп – Студио Модерна 09:40 Tелма клуб – забавна емисија(р) 10:20 Телма Амбуланта – емисија за здравство(р) 11:00 Телешоп 11:05 Ни Хао – Емисија за Кина(р) …

Повеќе »

Инспектори ќе ги казнуваат несовесните посетители во Скопје ЗОО

Од овој викенд, службите на Инспекторатот на град Скопје ќе ги казнуваат несовесните посетители кои ќе хранат и вознемируваат животни во Скопје Зоо. Санкционирани ќе бидат и оние кои ќе фрлаат отпадоци во живеалиштата на животните и по патеките. Под мотото „Подарете љубов, а не храна“ ја започнуваме кампањата за …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!