Почетна / Серии / „Застани и запали се“, серија на Телма за компјутерската револуција
Американска драма на Телма во 40 епизоди, снимана од 2014та до 2017та година, а емитувана на американскиот кабловски канал AMC

„Застани и запали се“, серија на Телма за компјутерската револуција

„Halt and Catch Fire“ е американска драмска телевизиска серија создадена од Кристофер Кантвел и Кристофер К. Роџерс. Насловот на емисијата се однесува на инструкцијата за кодот на компјутерската машина „Halt and Catch Fire“ (HCF), чие извршување ќе предизвика централната процесорска единица на компјутерот да престане да работи (да се самозапали).

Во првата сезона, измислената компанија Кардиф Електрик го прави својот прв напад во персоналните компјутери со проект за изградба на клон на IBM PC, предводен од претприемачот Џо Мекмилан (Ли Пејс) со помош на компјутерскиот инженер Гордон Кларк (Скут Мекнаири) и вундеркинд програмер Камерон Хау (Мекензи Дејвис).

Втората и третата сезона го префрлаат фокусот на стартап компанија, онлајн заедницата Mutiny, на чело со Камерон и сопругата на Гордон, Дона (Кери Бише), додека Џо излегува сам. Четвртата и последна сезона се фокусира на конкурентни веб-пребарувачи кои ги вклучуваат сите главни ликови.

Серијата започнува со скромна гледааност, но во секоја наредна сезона, серијата растеше, а додека заврши, критичарите ја сметаа за една од најголемите шоуа во 2010-тите.

Во 2022 година, врз основа на анкета на 46 актери, писатели, продуценти и критичари, магазинот Ролинг Стоун ја рангираше за 55-та најдобра телевизиска серија на сите времиња.

Сега и на малите екрани во Македонија. Од понеделник до петок во 20.20 часот на Телма телевизија – “Застани и запали се”, снимена во 4 сезони и вкупно 40 продолженија.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Иновациите на Наса“, документарец на Телма секој понеделник

Еволуцијата на нашиот свет во голема мера зависи од технолошките ресурси, знаењето и ограничувањата, но …

error: Содржината е заштитена!