Почетна / 2021 / December (страна 2)

Месечни Архиви: December 2021

Канал 5 со празнична продолжена доза и нова сезона од „Ветување“

Од денес (27 декември) па во наредниот празничен период, маратонската турска сапуница “Ветување” ќе се прикажува со продолжено времетраење, започнувајќи од 18.40 часот, веднаш по централните вести. Неочекуван пресврт следува денеска за сите обожаватели на “Ветување”. Злокобниот психопат е жив и овојпат ќе реши засекогаш да се ослободи од Емир, …

Повеќе »

Филмскиот серијал за мистериите на дотраените куќи на МТМ

За сите љубители на добрите криминални приказни и филмови од жанрот „Кој е злосторникот?“, оваа недела следува мини серијата Мистерии на дотраените куќи на прва скопска МТМ. Во првиот дел Местенки за убиство, ја гледаме Шенон Хамер, сопственичка на градежна компанија и истовремено експерт за реставрација на стари куќи од …

Повеќе »

Ѕвездата од сериите – турскиот Бред Пит ќе стане татко

Турскиот Бред Пит, Киванч Татлитуѓ и неговата сопруга Башак Дизер го очекуваат своето прво дете! Радосната вест дека Дизер е во третиот месец од бременоста ја соопшти парот, кој судбоносното „да“ го кажа во 2016 година.   Киванч Татлитуѓ и Башак Дизер, кои веќе извесно време живеат во Мардин, важат …

Повеќе »

Две култури ќе се спојат во новата магична серија на МТМ

“Исток Запад”, првата серија снимена во руско-турска продукција ќе спои два света, две култури, две традиции и ќе го создаде најголемиот мост на љубовта меѓу студената Русија и топлата земја крај Босфорот. Татјана е млада и убава жена, која навидум има сè што било која би посакала. Има сопруг што …

Повеќе »

Насмејте се со чудното и шарено село за викенд на Сител

Станете дел од едно чудно село. Село кое за многумина е заборавено од светот. Во тоа село ништо не е нормално и вообичаено. Во тоа село важи зборот исклучиво на жените. Сите мора да ги почитуваат женските правила и сите мора да се однесуваат онака како што ќе кажат жените. …

Повеќе »

Американскиот рапер Tyga доаѓа во Скопје во јуни 2022 година

Повеќекратниот Греми номиниран и наградуван артист TYGA (World Best Male Artist, World Best Live Act, World Best Song……) на 22ри јуни 2022г. на стадионот АРМ, во склоп на својата светска турнеја, доаѓа во Македонија како Headliner на FUSION FESTIVAL. Micheal Ray Nguyen – Stevenson a.k.a TYGA во својата кариера има …

Повеќе »

ААВМУ ја опомена Алфа : „Величествениот“ не смее да оди дење

По добиена претставка од физичко лице, извршен е вонреден програмски надзор од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги врз ТВ Алфа за почитувањето на обврските за заштита на малолетната публика. При надзорот, како што известува Агенцијата, било утврдено дека првите четири епизоди од играниот серијал „Величествениот “, емитувани на 30 …

Повеќе »

Промовирана книгата „Помеѓу поделено и едно општество“

Промоција на книгата „Помеѓу поделено и едно општество (Македонски рефлексии)”, од авторите д-р Рубин Земон, д-р Петар Атанасов, д-р Сефер Тахири, д-р Мустафа Ибраими и д-р Ана Чупеска (која воедно е и уредничка на изданието), се случи на 14.12.2021 во Музејот на македонската борба за самостојност. Книгата е во издание …

Повеќе »

Пејачката Симона Поповска со музичка порака „За нова година“

Таа е една од најдобрите женски вокали кај нас, повторно актуелна со нови синглови. После песната на англиски јазик “Feel so good”, Симона ни спреми уште едно музичко изненадување по повод Нова Година и претстојните новогодишни празници. Се работи за специјална новогодишна песна насловена -“За Нова Година“. Песната е на …

Повеќе »

Темниот свет на подземјето секој викенд во „Траги во огнот“ на Сител

Може ли срцето на љуби со двете свои страни? Може ли и да се прекршува, а да не се скрши? Може ли и да гори, а да не изгори, да биде љубено, а љубов да дава на други, да ги руши сите препреки и да остава трага од пепел како …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!