Месечни Архиви: June 2021

Видео | Индија снима продолжение на „Малечката невеста“

Маратонската индиска сапуница “Малечката невеста” добива продолжение. Серијата која броеше вкупно 2248 епизоди, стана синоним за бескрајност па затоа и очигледно ќе го оправда мислењето. Индиската телевизија Colors TV веќе најавува втор дел на оваа позната серија, во која ново девојче ќе ги претрпи истите маки како Ананди. Верена и …

Повеќе »

Шоуто навистина оди понатаму, Бајага концертно во Охрид

За сите љубители на добрата музика и љубители на стариот добар живот, Авалон продукција го најавува концертот на Бајага и Инструктори на еден од апсолутно најубавите простори во нашата држава- Антички театар Охрид, на 30.07.2021, во 21:00 часот. После којзнае колку време една од сигурно не само најголемите, туку и …

Повеќе »

Фото | „Специјален“ одмор за „Езел“ со неговата сакана и ќеркичката

За Кенан Имирзалиоглу, ѕвездата од сериите „Езел“ и „Карадај“, и неговата сакана Синем Кобал ова е посебно лето затоа што ќе го поминат со новородената ќерка Лалин. Посветените родители, загрижени за здравјето одлучија да летуваат на Егејот во приватна вила иако првичниот план беше летување во Мармарис. Кенан и Синем …

Повеќе »

Фото | Се одржа 3. издание на „Meet Prespa 2021“ во село Љубојно

Изминатиов викенд се одржа третото издание на Фестивалот “Meet Prespa”. Оваа година Фестивалот на традиционалните преспански специјалитети беше организиран во село Љубојно, каде дваесетина домаќинства од регионот ги презентираа своите домашни специјалитети. Многу задоволни посетители имаа можност да ги вкусат традиционалните јадења од вештите раце на локалната жена. А вечерта, …

Повеќе »

Премиера на кабаре претставата „Чикашки перверзии“ од Дејвид Мамет

Машина продакшн на ден 30ти јуни 2021 (среда) со почеток во 21.00 ч ќе ја изведе кабаре-претставата “Чикашки перверзии” од Дејвид Мамет во режија на Сибел Абдиу во Хотел Парк, во ресторанскиот простор „Фор“. Автор: Дејвид Мамет Режија: Сибел Абдиу Продуцент: Слободан Трајкоски Актери: Дебора: Анастасија Ласовска Џоан: Надица Петрова, …

Повеќе »

Видео | Нов сингл на групата Љубојна со ведрина на латино клаве ритам

После 12 студиски албуми и две винил изданија, прославувајќи ја 20 годишната кариера, бендот “Љубојна” повторно се ребрендира, одржувајќи го својот курс во популарната музика. Овој пат со новата песна “Јас и ти” на Вера Милошевска, со која песна Вера со голем успех навлегува и во кантавторските води. Новиот сингл …

Повеќе »

Шпанската мелодрама „Велвет“ по четвртти пат на Телма

Дека се работи за една од најквалитетните светски продукции, нема дилема. Но, дали една национална телевизија треба да си дозволи во континуитет да емитува репризи на веќе прикажана серија? Тоа го прави Телма, која уште еднаш реши да ја репризира шпанската драма за модната куќа “Велвет”. И тоа нова реприза, …

Повеќе »

Како и минатото, така и ова лето, Телма ќе нè потсети на „Инсајдер“

Уште еднаш, репризно македонската играна серија “Инсајдер” на телевизија Телма. Од понеделник до петок во 17.30 часот, потсетете се на малата новинарска редакција која ги третира сите актуелни предизвици и проблеми со кои се соочува општествотo во нашата земја. Репризите ќе можете да ги погледнете во 09:50 часот наредниот ден. …

Повеќе »

„Bitter love“, втор сингл од проектот „Live Power Session“ на Ris flower

после првиот сингл  “All I Wanna Know” од проектот “Live Power Session”, кој во најдобро светло ги покажа музичките квалитети на Ris Flower, од денес во етер e и вториот сингл од овој проект, насловен “Bitter Love”.  Синглот “Bitter Love” е достапен  на VEVO каналот на Ris Flower  Vevo – https://www.youtube.com/channel/UCrMK… како и на најпосетените стриминг платформи …

Повеќе »

Дарија Андовска на Меѓународна Трибина на композитори во Србија

Композицијата “Zugzwang” за виолина, пијано, перкусии и електроника од македонската композиторка Дарија Андовска, беше селектирана од над 200 композиции од целиот свет за изведба во рамките на 29. Меѓународна Трибина на Композитори во Белград, Србија. Од преку двеста композиции пристигнати на конкурсот на Сојузот на композитори на Србија, во програмата …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!