Дневни Архиви: 21/01/2021 | 11:12

Чадиковски сменет, Додевска ќе биде главен и одговорен уредник на ТВ 24

Новинарката Анета Додевска ќе биде новиот главен и одговорен уредник на телевизијата 24, на местото на Младен Чадиковски. “Тимот продолжува со професионално работење, објективно информирање со цел – да се задржи и зголеми довербата на гледачите.“, напиша таа на Фејсбук пред новогодишните празници. Ова не е прва смена на досегашниот …

Повеќе »

Изложба 50-години творештво и промоција на публикација на Мицко

По повод 50 години од творештвото на МИЦКО – Мице Јанкуловски денеска во спомен домот на Браќата Миладиновци во Струга ќе биде отворена изложба и ќе биде промовирана публикација во организација на центарот за култура „Браќа Миладиновци”. Делата на Јанкуловски насликани со црната боја, професионалната јавност ги препознала како исклучително …

Повеќе »

„Taftalidze Shuffle“ на Влатко Стефановски е номиниран за наградата „Импала“

Албумот „Тафталиџе шафл“ на Влатко Стефановски е номиниран за најдобар албум во Европа и за наградата Импала, заедно со уште 24 албуми. Наградата ќе се доделува единаесетти пат, а номинираните албуми ги избраа членовите на Регионалното здружение на независни дискографи (РУНДА). Дваесет и петте номинирани албуми се со различни музички …

Повеќе »

Зошто е замрзнато членството на Алфа во Медиумската асоцијација?

Македонската медиумска асоцијација го замрзна членството на телевизија Алфа. Според информации на Алфа, вака одлучиле на вчерашниот состанок останатите национални телевизии членки (Сител, Канал 5, Телма и Алсат), а на кој состанок не бил присутен директорот на Алфа. –Зошто замрзнувањето е ставено на дневен ред на состанокот, официјално образложение нема. …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!