Дневни Архиви: 01/05/2020 | 19:29

Видео | ТВ 24 и учениците ја преработија „Корона, чао!“ на знаковен јазик

Телевизија 24 со задоволство ги претстави учениците од четвртото ниво на школата за знаковен јазик кои го прифатија предизвикот на нивната менторка Соња Кимова за во вестите во 20 часот, да ја толкуваат македонската преработка на познатата песна „Бела, чао!“, која дуото Дац и Александар Митевски ја преименуваа во „Корона, …

Повеќе »

ТВ журналот „Гласот на Америка“ од сега на Алфа секоја сабота

Секоја сабота на Алфа од сега ќе се емитува “Гласот на Америка” на македонски јазик со дописникот на Алфа, Никола Крстиќ директно од Вашингтон. Преку своите медиумски платформи, телевизискиот журнал ќе продолжи да дава преглед на најновите вести и случувања од САД, како и на американските гледишта за прашања поврзани …

Повеќе »

Празничен викенд на Алфа со „Втора шанса“ и „Среќна нова 49-та“

Алфа продолжува со емитување на македонски современи и постари филмови. За празничниот првомајски викенд следуваат следниве наслови: сабота (2 мај 2020), 20.10 часот – “Втора шанса” „Втора шанса“ е драма која се случува за време на воениот конфликт во Македонија и притоа се испреплетуваат три приказни на три жени кои …

Повеќе »

Прочитајте зошто „Белата робинка“ привлече големо внимание

Од 6 мај (среда), нова латино приказна на програмата на Сител телевизија. Секоj ден во 17 часот, следете ја костимираната серија за “Белата робинка”. “Белата робинка” е колумбиска теленовела, која зборува за ропството во Колумбија во една дамнешна епоха. Ова е најскапо снимена серија во историјата на колумбиската телевизиска индустрија …

Повеќе »

„Луѓе без земја“, „Контакт“, „Кобра“ … празнично на Телма

И овој празничен викенд, Телма продолжува со емитување на македонски филмови од современата историја. петок (1 мај 2020), 19.15 часот – “Кобра” Филм за животната приказна на борачката легенда на Македонија, Шабан Трстена. Документарниот филм по сценарио и режија на Игор Иванов ги прикажува подемите, падовите и големите успеси на …

Повеќе »

Видео | Празнична честитка со маестралната изведба на Каролина

Дуке Бојаџиев, мега ѕвездата Каролина Гочева и Исмаил Лумановски со музика ни ги разубавуваат карантинските денови и тоа со ексклузивно видео за 1 мај. Големиот празник на трудот да го дочекаме со неверојатната изведба на маестралната „Зборови немам“. Во продолжение уживајте во звуците и амбиентот кој ни го приредија нашите …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!