Дневни Архиви: 20/05/2020 | 17:58

ИНРЕКОМ ги анализира новите програмски канали на МРТВ

Како столб на македонската држава, Македонската радио телевизија преставува јавен радиодифузен сервис со дејност од јавен интерес, која опфаќа производство и обезбедување на радио и телевизиски програми и програмски сервиси. МРТ е можеби и најстариот нетипичен радиодифузен сервис во Европа. Тоа произлегува од фактот што МРТ емитува програма на девет …

Повеќе »

Авалон жали : Пласибо, како и сите останати ја откажаа турнејата

Со жалење вe инфoрмираме дека концертот на PLACEBO во Скопје закажан за 25 јуни на АРМ Стадионот сепак нема да се случи, впрочем како и ниту еден концерт на PLACEBO во рамки на нивната турнеја за 2020-та година. Како и со сите турнеи, така и овде се работи на датуми …

Повеќе »

Е.Д.Е.Н. во соработка со „Веган 365 Кујна“ ќе поделат 500 оброци

Здружението за заштита на животните и животната средина Е.Д.Е.Н. во соработка со Веган 365 Кујна во текот на мај и јуни ќе додели вкупно 500 вегански оброци на загрозени категории на граѓани на територија на Град Скопје во рамки на проектот „Промени ја исхраната, промени го светот!“ кој е поддржан …

Повеќе »

„Час за час“ – плати за извршена услуга со време, наместо со пари

Здружението на граѓани „Младите можат“, преку креатонот на Фондот за иновација и технолошки развој, изработи нова дигитална платформа која што ќе помогне на македонците меѓусебно да ги споделуваат работите што уживаат да ги прават, притоа користејќи го времето, наместо пари, како ресурс. Концептот на дигиталната платформа, Временска Банка е многу …

Повеќе »

Балкански филмови во македонска кородукција празнично на Телма

сабота (23 мај 2020), 19.10 часот – “Mission London” (2010) Филм од 2010 година во режија на Димитар Митовски, кој е автор и на сценариото, заедно со Делјана Манева и Алек Попов. Сценариото е засновано врз истоимениот роман на Алек Попов. Главните улоги ги играат: Ралф Браун, Алан Форд, Томас …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!