Дневни Архиви: 17/05/2020 | 20:54

Кинеска автобиографија, германска драма и шпански комедии на Алфа

Во следната седмица на Алфа, ќе следиме микс на европски драми со американски комедии. Во продолжение погледнете ги насловите за филмовите кои ќе се емитуваат по полноќ на оваа фреквенција : недела (17 мај 2020) – “Последниот волк” (2015) Филм во кинеско француска копродукција и базиран на позната кинеска автобиографија …

Повеќе »

Прокопиев застапен во хаику поезијата „Длабока светлина”

Истакнатиот македонски писател Александар Прокопиев е објавен во рамки на антологијата на светската хаику поезија насловена „Длабока светлина”, каде се застапени 460 автори од дури 77 држави, и сите хаику песни во изданието се преведени на српски и англиски јазик. Приредувач на антологијата е Дејан Богоевиќ, издавач е Пресинг од …

Повеќе »

Скопска МТМ во ист период со различни сезони од иста серија

Од 18 мај, секој работен ден во 20.30 часот, Прва скопска МТМ телевизија ќе започне со репризирање на британската крими серија “Исчезнат”, досега емитувана и на Телма, а и на локалните. Паралелно со реприза на првата сезона, МТМ ја емитува и втората сезона. Па така, во вторник на 19 мај, …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!