Дневни Архиви: 12/04/2024 | 16:02

АВМУ со осуда за етикетирањето на Канал 5 од страна на Апасиев

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осудува повторното етикетирање и дискредитирање на ТВ Канал 5 во денешната објава на претседателот на политичката партија Левица, Димитар Апасиев на социјалната мрежа Фејсбук. Во продолжение во го пренесуваме во целост соопштението од Агенцијата : Со објавата, лидерот на Левица покажува крајно …

Повеќе »

Илјадници свеќи на сцената на Филхармонија за „Candlelight“

Овој петок илјадници свеќи ќе ја осветлат сцената на Македонската филхармонија на премиерното издание на првиот „Candlelight“ – концерт под свеќи на камерниот оркестар Профундис, кој ќе се одржи на 12 април со почеток во 20 часот. Концептот на „Candlelight“ – концерт под свеќи е светски познат тренд кој за …

Повеќе »

Најголемите балкански ѕвезди – гости на концертот на Жељко Самарџиќ

Жељко Самарџиќ на сцената во „Арена Борис Трајковски” оваа сабота (13 април) ќе одржи концерт заедно со пријателите. Со своето долгогодишно творештво, Жељко Самарџиќ се запиша на самиот врв на најценетите музички уметници. Интересот да се слушне во Скопје е огромен, па воопшто не е зачудувачки што концертот е скоро …

Повеќе »

„Ноќва сум лоша, скријте чашите” – нова песна на Стојне Николова

Стојне Николова е една од ретките за која може да се каже дека е комплетна пејачка, кога е во прашање овој вид на уметност. Пејачка која зад себе освен авторски песни, има и преработки на традиционални македонски песни. Во својата кариера ниже хит по хит, а вчеравечер ја оправда довербата …

Повеќе »

Концерт на легендарните „Црвена јабука” на 11 мај во Битола

Кога некој трае со децении и на некој начин стои како потсетник на се што е убаво и квалитетно, заслужува да биде ставен на златен пиедестал. Така е и со легендарните „Црвена јабука”. Бендот кој опстојува повеќе од четири децении, на 11 мај ќе одржи свој концерт во Битола и …

Повеќе »

Величествениот супербренд ја продолжува турнејата низ Македонија

Продолжува турнејата на супер ѕвездата Каролина во градовите низ Македонија во организација на маестралната Авалон продукција. По Скопје, Гевгелија, Крива Паланка, Штип и Струмица,  следуваат Куманово, Охрид и Велес. Концертите ќе се одржат во Куманово Спа на 12ти април (петок) и Инклузив, Охрид на 13ти април (сабота). Влезниците во претпродажба …

Повеќе »

И Србите ја откупија најквалитетната грчка драма „Пелин и мед“

Историска драма која привлече големо внимание и достигна енормна гледаност во Грција за време на нејзиното прикажување. Серија чие дејство се одвива во 1958-мата година, време кое е од голема сентиментална важност за грчкиот народ, време по Втората светска војна и Граѓанската војна во Грција. Освен историските обележја од тој …

Повеќе »

Книгата за „Девојката од прозорецот” сега преведена и на македонски

Ги познаваме по очите луѓето што повторно ќе ни предизвикаат болка доживеана во детството, но и покрај тоа, се вљубуваме во нив. Животот нѐ насочува кон нив. Нашата судбина е запишана во родниот дом: куќата во која ги доживуваме првите трауми, со кои пораснавме и кои го определуваат нашиот животен …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!