Почетна / Серии / Воената мини драма „Саботери“ во вечерниот термин на МТВ 1

Воената мини драма „Саботери“ во вечерниот термин на МТВ 1

 

Kampen om tungtvannet” по 22.15 часот на Прва

 

На местото од првата сезона на шведската “Арн Дал” на Прва во вечерниот термин доаѓа нова скандинавска серија, работена во продукција мна Норвешка, Велика Британија и Германија.

 

 

Нова мини серија за едно од најдраматичното, но и најмалку познато поглавје од Втората светска војна – обидот на нацистичка Германија да направи нуклеарна бомба. Серијата зборува и за германските научници кои користеле уреди за производство на тешка вода во Норвешка за добивање ураниум, главна компонента за производство на атомска бомба, како и за плановите за саботажа на тие уреди. По неколку дена марширање низ длабок снег, шестмина норвешки командоси конечно пристигнуваат на една планинска висорамнина над норвешкото гратче Рјукан.

 

 

Таму се среќаваат со уште четворица војници кои учествувале во претходни неуспешни обиди за саботирање на централата. Во прашање е многу тешка задача, но влогот е преголем – да се спречи Хитлер да направи атомска бомба.

Главните улоги во оваа историско воена драма ги толкуваат Еспен Клоуман Хејнер, Кристоф Бах, Ана Фрил, Пип Торенс, Денис Сторхеј

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Американскиот ситком „Судење и грешка“ репризно на Телма

Oд понеделник до петок на Телма во 11.30 часот ќе се репризира американскиот ситком “Trial …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!