Почетна / Серии / „Иновациите на Наса“, документарец на Телма секој понеделник
Секој понеделник во 14.30 часот на местото на досегашниот француски документарец "Вкусување на светот"

„Иновациите на Наса“, документарец на Телма секој понеделник

Еволуцијата на нашиот свет во голема мера зависи од технолошките ресурси, знаењето и ограничувањата, но сепак забрзана преку растечката човечка генијалност и иновации. Ја испитуваме Месечината, развивме сателити за да орбитираат околу нашата планета, кои можат да ја следат нашата благосостојба од илјадници, ако не и милиони километри.

Развивме бродови кои можат да летаат, роботи кои можат да и пркосат на гравитацијата и апарати кои ќе ни помогнат да дишеме кога нема воздух. Се чини дека нема ограничувања за предизвиците што можеме да ги надминеме ако го насочиме умот на тоа… но дали некогаш сте се запрашале кој е тој што всушност ги создава и развива овие неверојатни изуми?

НАСА очигледно е еден од глобалните лидери во иновациите и во преземањето огромни еволутивни скокови за човештвото, но како го прават тоа?

Документарниот серијал Иновациите на Наса ве води да ја видите иднината на иновациите во НАСА преку објективот на револуционерни претприемачи од целиот свет, како и новите технологии што го трансформираат нашиот меѓупланетарен универзум на подобро.

Снимено на локации на НАСА низ Соединетите Држави, ги следиме пронаоѓачите, иноваторите, научниците, инженерите, мисловните лидери, астронаутите и претприемачите на НАСА. Во Иновациите на НАСА, ќе можете да се зближите и лично со секој иноватор, давајќи релевантни увиди за создавањето на секоја ѕвезда во подем.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Вторник на Телма со „Урбани херои“, нов документарен серијал

На местото на “Фантастични дизајни”, секој вторник во 14.30 часот на Телма ќе ги гледаме …

error: Содржината е заштитена!