Почетна / Филм / Британскиот хит „Slumdog Millionaire“ премиерно на МРТ 1

Британскиот хит „Slumdog Millionaire“ премиерно на МРТ 1

Петок (29 септември 2023), 21:05 часот, прв канал на МТВ

„Милионер од гетото“ е приказна за Џамал Малик (Пател), адаптација на романот Q&A (2005) од индискиот автор Викас Сваруп, за 18-годишниот сирак од сиромашните квартови на Мумбаи, кој ќе го доживее најголемиот ден во својот живот.

Додека го гледа целата нација, тој е на само едно прашање до освојување на неверојатни 20 милиони рупии на индискиот „Кој сака да биде милионер?“

Но, кога шоуто ќе прекине во текот на ноќта, полицијата го апси под сомнение дека излажал; како може едно дете од улица да знае толку многу? Очаен да ја докаже својата невиност, Џамал ја раскажува приказната за својот живот во сиромашниот кварт каде што тој и неговиот брат пораснале, за нивните заеднички авантури на патот, за злобните средби со локалните банди и за Латика (Пинто), девојката што ја сакал. Поглавјата од неговата приказна го откриваат клучот за одговорот на едно од прашањата на играта.

Во секое од нив, од сè послојната приказна на Џамал, се открива каде ги научил одговорите на навидум невозможните прашања на квиз-играта. Но, едно прашање останува мистерија: што навистина прави овој млад човек без очигледна желба за богатство во шоуто за игри? Кога ќе осамне новиот ден и кога Џамал се враќа да одговори на последното прашање, инспекторот и шеесет милиони гледачи ќе дознаат.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ал Пачино и Џереми Ајронс во „Венецијанскиот трговец“, сабота на МТВ 1

Една од најуспешните адаптации на познатото Шекспирово дело која нуди исклучително интелигентен и визуелно атрактивен …

error: Содржината е заштитена!