Почетна / Филм / Најголемиот светски гала настан „Оскари 2019“ е вечерва на Телма

Најголемиот светски гала настан „Оскари 2019“ е вечерва на Телма

ТВ Телма ексклузивно ќе го пренесува 91-то доделување на филмските награди Оскар денеска, недела, 24-ти февруари 2019. Американската Академија за филмски уметности и науки ги соопшти номинациите за Оскар во 24 категории. Десет номинации освоија „Рим“ на Алфонсо Куарон и  „Омилена“ на Јоргос Лантимос. По 8 номинации имаат „Ѕвездата е родена“ и „Потпретседател“, а 7 номинации има „Црниот пантер“. Бидете со Телма на црвениот тепих веќе од 20 часот вечерва, а доцна во ноќта следете ја во живо најголемата светска гала манифстација на доделувањето на Оскарите.

За најдобар филм номинирани се:

 • „Black Panther”
 • „BlacKkKlansman”
 • „Bohemian Rhapsody”
 • „The Favourite”
 • „Green Book”
 • „Roma”
 • „A Star Is Born”
 • „Vice”

За нај добра режија номинирани се:

 • „BlacKkKlansman” Spike Lee
 • „Cold War” Paweł Pawlikowski
 • „The Favourite” Yorgos Lanthimos
 • „Roma” Alfonso Cuarón
 • „Vice” Adam McKay

За најдобра главна машка улога номинирани се:

 • Christian Bale во „Vice”
 • Bradley Cooper во „A Star Is Born”
 • Willem Dafoe во „At Eternity’s Gate”
 • Rami Malek во „Bohemian Rhapsody”
 • Viggo Mortensen во „Green Book”

За најдобра споредна машка улога номинирани се:

 • Mahershala Aliin „Green Book”
 • Adam Driverin „BlacKkKlansman”
 • Sam Elliottin „A Star Is Born”
 • Richard E. Grantin „Can You Ever Forgive Me?”
 • Sam Rockwellin „Vice”

За најдобра главна женска улога номинирани се:

 • Yalitza Aparicio во „Roma”
 • Glenn Close во  „The Wife”
 • Olivia Colman во „The Favourite”
 • Lady Gaga во „A Star Is Born”
 • Melissa McCarthy во „Can You Ever Forgive Me?”

За најдобра споредна женска улога номинирани се:

 • Amy Adams во  „Vice”
 • Marina de Taviraво „Roma”
 • Regina Kingво „If Beale Street Could Talk”
 • Emma Stone во „The Favourite”
 • Rachel Weisz во „The Favourite”

За најдобар филм од неанглиско говорно подрачје номинирани се:

 • „Capernaum” Lebanon
 • „Cold War” Poland
 • „Never Look Away” Germany
 • „Roma” Mexico
 • „Shoplifters” Japan

За најдобро адаптирано сценарио номинирани се:

 • „The Ballad of Buster Scruggs”  Joel Coen & Ethan Coen
 • „BlacKkKlansman” Charlie Wachtel & David Rabinowitz, Kevin Willmott & Spike Lee
 • „Can You Ever Forgive Me?” Nicole Holofcener, Jeff Whitty
 • „If Beale Street Could Talk”, Barry Jenkins
 • „A Star Is Born”  Eric Roth, Bradley Cooper & Will Fetters

За најдобро оригинално сценарио номинирани се:

 • „The Favourite” Deborah Davis, Tony McNamara
 • „First Reformed” Paul Schrader
 • „Green Book” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
 • „Roma” Alfonso Cuarón
 • „Vice” Adam McKay

Најдобар анимиран филм:

 • Incredibles 2
 • Isle of Dogs
 • Mirai
 • Ralph Breaks the Internet
 • Spider-Man: Into the Spider-Verse

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Вил Смит се извини на својот Јутјуб-канал за оскаровската шлаканица

Вил Смит откри дека стапил во контакт со Крис Рок откако му удри шлаканица на …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!