Почетна / Живот / Прокопиев застапен во хаику поезијата „Длабока светлина”

Прокопиев застапен во хаику поезијата „Длабока светлина”

Истакнатиот македонски писател Александар Прокопиев е објавен во рамки на антологијата на светската хаику поезија насловена „Длабока светлина”, каде се застапени 460 автори од дури 77 држави, и сите хаику песни во изданието се преведени на српски и англиски јазик. Приредувач на антологијата е Дејан Богоевиќ, издавач е Пресинг од Србија.

Прокопиев е застапен со следните хаику песни:

Пет ноќи празен
домот остарел
за цела година.

*

Солза на дланка.
„Чувај се од вода, синко” –
му вели гатачката.

Дани  |  ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Литературната манифестација „Илинден 2020“ во поинаков облик

Поради актуелната состојба со вирусот КОВИД-19 и забраната за организирање јавни собири, 21-вата литературна манифестација …

error: Содржината е заштитена!