Дневни Архиви: 09/02/2020 | 17:22

Да читаат децата: Акција на донирање на лектири и книги за деца

Под мотото #дачитаатдецата, а во организација на фејсбук групите Размена на книги и книжевни муабети/ Book swap and bookish discussions и Хуманитарна организација “Свети Спас” се организира акција на донирање на книги и лектири за децата од социјално ранливи семејства. Акцијата е отворена од 6 фебруари до 19 фебруари на …

Повеќе »

Оскаровска ноќ – Македонија навива за Атиџе и „Медена земја“

По 25 години нашата земја повторно има филм во трка за Оскар. Прв пат се случува да имаме две номинации, а првпат и во историјата на Американската академија документарен филм е номиниран во две категории. Во театарот „Долби“ во Лос Анџелес ноќеска ќе бидат соопштени добитниците на Оскар за 2019 …

Повеќе »

Фото | Запознајте го детенцето кое ги освои симпатиите на гледачите

Од понеделник до петок на Канал 5 телевизија се емитува трогателната турска драма “Тажна жена” во која го следиме макотрпниот живот на Бахар, храбра и пожртвувана жена чија најголема среќа и грижа се двете мали дечиња : Нисан и Дорук. Малите актери кои ги толкуваат големите улоги на Нисан и …

Повеќе »

Фото | Сеит од „Ѕвезда водилка“ бил гладијатор во опасни арени

Шукру Озилдиз е маркантниот турски актер, кој го гледавме како протагонист во турските серии “Има ли надеж?”, “Повторно роден” и “Без здив”, а сега ги освојува македонските гледачки со улогата на Сеит во приказната за моралот и традицијата – “Ѕвезда водилка”. Oд мали нозе започнал да се занимава со тајландски …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!