Месечни Архиви: March 2019

АВМУ донесе Упатство за политичко рекламирање на медиумите

Советот на Агенцијата на аудио и аудиовизуелни медиуми на својата 15-та седница одржана на 29.03.2019 година, донесе Упатство за начинот на спроведување на одредби од изборниот законик за време на кампањите за претседателските избори. На овој начин на радиодифузерите им се обезбедени јасни правила и правна сигурност при емитувањето на …

Повеќе »

По репризата на „Катуранди“, следува втора реприза на „Пад“ на МТВ

Крими трилерот репризно на МТВ од 1 aприл Македонската телевизија на местото од крими серијата “Катуранди” ќе го емитува репризно извонредниот британски трилер “The Fall”, снимен во 3 сезони од 2013 до 2016 година. Во продолжение потсетете се на сижето на серијата, која премиерно се емитуваше во 2017-та година на …

Повеќе »

Латас со оставка, уредници на Сител станаа Самарџиев и Цаци

Латас повеќе нема да биде главен и одговорен уредник на Сител. Новинарот поднесува оставка од тоа место и образложува : ,,Оставката ја поднесувам со цел – заштита од понатамошни притисоци кон мене како новинар и кон медиумот во кој работам. На оваа функција во ТВ Сител сум од мај 1997 …

Повеќе »

Концерт на Чолиќ на стадион во Скопје – картите се во продажба

Подготвен од срце за сите, балканската музичка ѕвезда, Здравко Чолиќ, со нетрпение чека да ја исполни Национална арена Филип Втори Македонски со многу енергија. Картите за концертот кој е во организација на Прагма продукција се во продажба од по цена од 300 денари. Се очекува позитивната атмосфера и музиката на …

Повеќе »

По „Кујна“, ТВ 24 ни го носи новиот руски комичен сериал – „Гранд“

По емитување на руската хумористична серија “Кујна” која стекна голема популарност секаде каде што се прикажуваше, доаѓа нејзината наследничка – серијата за хотелот “Гранд”. Од вторник до петок во 18.30 часот, телевизија 24 нѝ ја носи најновата руска продукција за згодите и незгодите на персоналот вработени во еден хотел. Ксенија …

Повеќе »

Авторот на безвременските хитови на Каролина гостин кај Скендеровски

Николче Мицевски на 31 март (недела) во 16.15 часот ќе биде гостин во забавната емисија “Улица Македонија” на телевизија Алфа. Авторот на преработките “Ја излези Ѓурѓо”, ”Нешто ќе те питам бабо”, ”Слушам кај шумат шумите” од Next time, како и одличните албуми на Каролина Гочева – “Македонско девојче 2” и …

Повеќе »

„Код“ со нова истрага – Измамничка од УЈП оперира низ земјава

Измамник оперира низ цела Македонија, а вработена е во центарот на Скопје во државна институција. Десетици илјади евра тежат измамите, откриле истражителите. Ги наоѓала жртвите кај бајачка, во туристичка агенција, во село Росоман. Ветувала работни места, инвалидски пензии, евтини станови. Ја најдовме во даночното одделение на УЈП, но наместо изјава …

Повеќе »

На малите екрани доаѓа најновата драма со ѕвездата од „Парампарче“

Една од најпознатите турски актерки се враќа на малите екрани во нова трогателна драма. Ѓулсерен од “Парампарче” во најновата турска продукција “Ѓулпери” која започнува во Македонија. Приказна за една жена која по исчезнувањето на нејзиниот маж на фронтот во Сирија е приморана сама да се грижи за нивните три деца. …

Повеќе »

Видео | Саша Ковачевиќ пред големиот концерт е гостин на ТВ 24

Српскиот срцекршач Саша Ковачевиќ со концерт во Скопје на 6 април во ВИП Арената. Билетите преку продажната мрежа на www.kupikartizase.com, Пола Југотон, Цвеќара Розе – Веро 2. Предконцертно, Ковачевиќ е гостин во повеќе од македонските телевизиски емисии. Една од нив е и “Живот со стил” која ќе се емитува овој …

Повеќе »

Фото | Дебата меѓу политички лидери или меѓу свекрви и снаа?

Вчерашниот дуел на една национална телевизија меѓу најголемите политички опоненти привлече големо внимание на социјалните мрежи, па се појави и една фотографија која ги насмеа сите. Програмскиот водич на телевизијата на која беше емитуван дуелот не беше ажуриран на операторите, па изгледаше како во моментот да оди друга програма. Или …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!