Дневни Архиви: 05/03/2019 | 20:01

Македонската радиотелевизија менува име – од сега е Национална

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ги утврди новите имиња на државните, јавните и институциите финансирани од Буџетот, согласно Договорот од Преспа и уставните измени. Институциите кои што имаат „Република Македонија“ во името се задолжени тоа да го променат во „Република Северна Македонија“, додека институциите кои имаат „македонски/македонска“ …

Повеќе »

Култната вестерн серија „Бонанца“ доаѓа на МТМ и локалните

Од среда (6 март) во 21.30 часот на Прва скопска МТМ телевизија започнува вестерн класиката “Бонанца”. Серијата има вкупно 430 епизоди, а на Алфа беа емиитувани околу 80 продолженија пред шест години. “Бонанца” е снимана од 1959 до 1973 година Оваа вестерн класика ни ја прикажува приказната за Бен Картрајт …

Повеќе »