Почетна / Серии / Француската мини драма за „Виктор Иго“ премиерно на Телма
Од понеделник, 26 декември

Француската мини драма за „Виктор Иго“ премиерно на Телма

Годината е 1848. Париз е под опсада. Растргнат меѓу семејството, љубовниците и политичките превирања, Виктор Иго конечно го завршува својот класичен роман „Клетници“.

Иако Иго е потврден ројалист, тој ја поддржува Републиката, а Луј Наполеон Бонапарта наскоро ќе стане претседател и за кого е убеден дека ќе започне социјални реформи. Но, кога ќе се формира нова влада и кога Иго не добива место во неа, сфаќа дека е искористен.

Беснен на измамата, тој и неговите синови започнуваат дневен весник за да му дадат глас на народот. Ситуацијата не е ништо помалку хаотична во приватната сфера: тој жонглира со својот љубовен живот меѓу двете љубовници и неговата сопруга, мајка на неговите деца.

Кога Наполеон ја консолидира моќта и неговите синови се затворени поради бунт, Иго инсистира сопругата и ќерката да го напуштат Париз, каде што тој останува, посветувајќи се од се срце на отпорот. Отворено осудувајќи ја репресијата, тој ќе биде прогласен за непријател на државата и ќе мора да се соочи со срам и егзил.

“Виктор Иго – државен непријател”, мини серија на Телма на 1, 2, 3 и 4 август во 19.15 часот.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нова српска хумористична серија за викенд на Канал 5

Кои се луѓето кои најдобро можат да ве разберат, да ви помогнат…со кои можете да …

error: Содржината е заштитена!