Дневни Архиви: 05/06/2024 | 12:43

Документарецот за шведската активистка Грета Тунберг на Телма ТВ

Документарецот ја следи Грета Тунберг, тинејџерка за климатски активист од Шведска. Премиерно на Телма во сабота 8 јуни во 19.15 часот. Во август 2018 година, Грета Тунберг, 15-годишна ученичка во Шведска започнува штрајк во училиштата. Нејзината меѓународна крстоносна војна за да ги натера луѓето да ги слушаат научниците за светските …

Повеќе »

Фото | Алфа телевизија прослави 16 години постоење во етер

Алфа ТВ е приватна национална телевизија, која започна да емитува програма на македонски јазик на 3 јуни 2008 година во Скопје, заменувајќи ја фреквенцијата на веќе непостоечката ТВ Скопје и тогаш во посредство на сателит почна да зрачи во цела Европа, Северна Африка и делови на Азија. Од јуни 2013, …

Повеќе »

Реприза на мафијашките пресметки во „Гомора“ ова лето на Телма

Во Неапол, кланот Савастано е командуван од страшниот и почитуван Пјетро Савастано. Сакајќи да остави свој белег, Чиро Ди Марцио има задача да ја запали куќата на мајката на Салваторе Конте, ривалски нарко бос. Откако ја завршил задачата, без двоумење и полека ја стекнувал довербата на Пјетро, ​​кој подоцна му …

Повеќе »

„Македонска љубовна лирика“ – најубавите љубовни стихови на едно место

„Матица македонска“ ја објави збирката „Македонска љубовна лирика“ приредена од Весна Мојсова-Чепишевска и Иван Антоновски. Најубавите македонски љубовни стихови, сега се на едно место. На близу 500 страници, со 342 песни од македонски поети од сите генерации, во петте циклуси на книгата, од копнеж до ерос е и можниот одговор …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!