Дневни Архиви: 04/06/2024 | 08:27

На Македонија ѝ треба евровизиска челична лејди како Оливера

Оливера Ковачевиќ, супервизор на Евровизија за Србија во интервју за Нова С, искрено и брутално зборува за Евровизија. Според неа – РТС Србија нема намера да се откаже од учество бидејќи долги години поради санкциите, во минатото не можеле да учествуваат. Истакнува дека ќе направи сѐ за подобри пласмани на …

Повеќе »

Македонската дива Калиопи со големи концерти во Скопје и Битола

Македонска поп-рок ѕвезда Калиопи, ќе одржи ексклузивни концерти во Скопје, на 19 октомври во „Арена Борис Трајковски” како и во Хераклеа – Битола, на 20 јули. На 20 јули и 19 октомври, Калиопи ќе го донесе својот куфер на љубовта во Хераклеа – Битола, како и во „Арена Борис Трајковски”, …

Повеќе »

„Младите доаѓаат“ – концерт на новите музички таленти

Овој четврток (6 јуни) со почеток во 20 часот, Македонската филхармонија ќе го одржи традиционалниот концерт насловен „Младите доаѓаат”, посветен на новите музички таленти од земјава. Под диригентство на маестро Ангел Спироски, на концертот ќе настапат ученици од музичките училишта од Скопје, Струга, Охрид и Битола. На програмата се инспиративни …

Повеќе »

Србија се откажа, Македонија потврди учество на детска Евровизија

И додека сите земји полека се подготвуваат за големата Евровизија 2025 во Швајцарија, Србија втора година по ред го откажа учеството на детската Евровизија 2024. Супервизорот на РТС за Евровизија, Оливера Ковачевиќ изјави дека средствата за детската ги пренаменуваат на главната Евровизија која за нив е поважна. МРТ пак која …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!