Почетна / Филм / Документарецот за шведската активистка Грета Тунберг на Телма ТВ

Документарецот за шведската активистка Грета Тунберг на Телма ТВ

Документарецот ја следи Грета Тунберг, тинејџерка за климатски активист од Шведска. Премиерно на Телма во сабота 8 јуни во 19.15 часот.

Во август 2018 година, Грета Тунберг, 15-годишна ученичка во Шведска започнува штрајк во училиштата. Нејзината меѓународна крстоносна војна за да ги натера луѓето да ги слушаат научниците за светските еколошки проблеми.

Нејзиното прашање до возрасните е: ако не се грижите за иднина на земјата, зошто ние треба да се грижиме за иднината во училиште? За неколку месеци, нејзиниот штрајк еволуира во глобално движење. Грета, тивка северно-европска девојка стана светски позната активистка. Тимот зад Грета ја следи младата активистка уште од првиот училишен ден на штрајк.

Дани | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Историскиот трилер „Земја од соништата“ празнично на Телма

Во 1930-тите Тексас за време на депресијата, Јуџин Еванс живее со својата мајка и сестра …

error: Содржината е заштитена!