Дневни Архиви: 13/06/2024 | 14:34

Во сабота на Телма – документарец за поранешниот претседател на СССР

Интервју со поранешниот претседател на СССР, Михаил Горбачов, една од највлијателните личности во минатиот век, чие владеење го најави крајот на Советскиот Сојуз. Во интимен амбиент, тој го дава својот поглед на Русија некогаш и сега, a токму ова интервју ќе го гледаме во документарниот филм на Телма во сабота, …

Повеќе »

Косово официјално побара учество на Евровизија следната година

Генералниот директор на јавниот сервис на Косово, РТК и официјално побара учество на Евровизија 2025. Тој истакнува дека тие со нетрпение очекуваат веќе со години да бидат примени на овој престижен музички фестивал. Преку организирањето на нивен фестивал, лани докажале дека можат да изберат песна што ќе го претставува Косово …

Повеќе »

„Звукот на идната генерација“ – студентите настапуваат со Филхармонија

Овој четврток (13.06.), Македонската филхармонија ќе го реализира традиционалниот концерт под наслов „Звукот на идната генерација”, на кој настапуваат студентите од државните факултети за музика. Под диригентската палка на маестро Сашо Татарчевски, заедно со оркестарот ќе настапат младите таленти: Емилија Богоевска – виола, Јана Каевска – флејта, Дарко Кулевски – …

Повеќе »

Филхармонија во парк со „Одисеја 2024“ – музика од филмовите на Кјубрик

И оваа година, Македонската филхармонија ќе го реализира традиционалниот концерт „Филхармонија на отворено”, кој ќе донесе разновидност и секако, несомнен квалитет. Во среда, на 19 јуни во Градскиот парк со почеток во 21 часот, под ѕвездите на скопското небо, одиме на футуристичко патување низ дел од филмографијата на најкреативниот режисер …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!