Почетна / Спорт / Од 29 јуни до 21 јули – најголемата велосипедска трка Тур де Франс 2024

Од 29 јуни до 21 јули – најголемата велосипедска трка Тур де Франс 2024

Денеска, со почеток од 11:00 часот на Eurosport 1 стартуваше Tour de France 2024, во неговото 111-то издание. Почетокот беше во Фиренца, Италија, додека крајната цел е во Ница, Франција на 21 Јули.

Тур де Франс е најголемата велосипедска трка во светот – што се одржува во Франција секоја година од 1903 година. Рутата на Тур де Франс е различна секоја година. Но, често во трката се појавуваат иконските планини како Алп д’Хез, Турмале, Мон Венту или Галибие. Сигурно, велосипедистите во одреден момент минуваат низ делови од Алпите и Пиринеите. Големата новост за ова издание е големото финале кое се одржува во Ница наместо во Париз.

Тур де Франс не започнува секоја година во Франција: таканаречениот „Гранд Департ“ се одржа за прв пат надвор од Франција во Брисел во 2019 година. Во текот на три дена, најпознатата светска велосипедска трка ќе мине низ култни градови и села како што се Римини, Болоња или Торино пред да се упати кон Франција.

– 111то издание
– Датуми: од 29 јуни до 21 јули 2024 година
– Растојание: 3.492 km во текот на 21 етапа
– Гранд Департ: Фиренца, Италија
– 2 земји: Италија и Франција

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Хакерски напад на ТВП за време на натпреварот Полска – Холандија

Интернет-страницата на спортскиот канал на Полската државна телевизија (ТВП) беше мета на кибер напад за …

error: Содржината е заштитена!