Почетна / Филм / Првиот дел од шпионската акциона комедија „Кингсмен“ сабота на Сител

Првиот дел од шпионската акциона комедија „Кингсмен“ сабота на Сител

Кингсман: Тајната служба е акциона-шпионско-комедија од 2014 година, режирана од Метју Вон, а според сценарио на Џејн Голдман и Вон. Првиот дел од серијалот филмови Кингсмен е базиран на стрипот Тајната служба на Марк Милар и Дејв Гибонс.

Филмот го следи регрутирањето и обуката на Гери „Егзи“ Унвин (Тарон Еџертон) во тајна шпионска организација. И брутален и комичен, Егзи се приклучува на мисијата за борба против глобалната закана од Ричмонд Валентин (Семјуел Лерој Џексон), богат мегаломан кој сака да се бори против климатските промени.

Таткото на младиот Гери починал кога тој бил дете. Неговата мајка сега живее со човек кој ги малтретира и двајцата и кога тој ќе ги преземе работите во свои раце, тој е уапсен. Тогаш тој решава да се јави на бројот што некој му го дал кога умрел татко му, во случај да му треба помош.

Се појавува Хари и се претставува како пријател на татко му. Хари е многу вешт во боречките вештини и го информира Гери дека работи за тајна организација во која бил оперативец неговиот татко и дека татко му умрел работејќи да го направи светот побезбедно место. Гери добива понуда да тргне по стапките на својот татко…

Филмот доби генерално позитивни критики од критичарите, кои ги пофалија стилизираните акциони секвенци, глумата, негативците, музиката и темниот хумор, иако некои насилни и сексуални сцени беа критикувани како прекумерни. Филмот заработи над 414 милиони американски долари ширум светот, станувајќи комерцијално најуспешниот филм на Вон досега. Во 2015 година ја доби наградата Империја за најдобар британски филм.

Ексклузивно на Сител, оваа сабота, 29 јуни во 22.40 часот. Првиот дел од познатиот “Кингсмен”.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Саботна вечер на Телма со шпанската комедија „El inconveniente“

Севиља (Андалузија, во јужна Шпанија), 2019 година, Сара е успешна во работата со животни осигурувања. …

error: Содржината е заштитена!