Дневни Архиви: 18/11/2023 | 13:33

Актерите од „Забрането јаболко“ и „Дива“ во нова серија на Канал 5

По завршетокот на “Забрането јаболко” на Канал 5 телевизија во истите термини ќе се емитува нова драма полна со пресврти и стапици во име на правдата и желбата за одмазда. Кога раните од минатото ќе се отворат, кој може да нѐ спаси од иднината што носи понор? Доаѓа време да …

Повеќе »

Видео | Mаестро Нацоски ја отпеа македонската химна во Рим

Македонскиот оперски пејач, Благој Нацоски ја изведе нашата химна на Олимпико, доби аплауз и од фудбалерите на Италија. Италијанските фудбалери спортски ја прифатија химната, дури со аплауз ја испратија изведбата на маестралниот Благој Нацоски. Дани | ТВ Пакет

Повеќе »

Дизни и Стивен Спилберг во премиерниот семеен филм на МРТ 1

Дизни и Стивен Спилберг ги здружиле силите за на големиот екран да ја пренесат приказната за Големиот дружељубив џин. Приказна за 10-годишната Софија и мистериозниот џин кој ја запознава со необичниот и опасен свет на џиновите. 10 годишната Софи е во животна авантура кога ќе го запознае Големиот пријателски џин …

Повеќе »

Саботна вечер на МТВ 1 со биографската драма за „Стив Џобс“

Во биографската драма „Џобс“ верно е претставена кариерата на Стив Џобс (Ештон Качер) неговите подеми и падови, но и неговиот приватен живот, одлуките и последиците од нив. Ликот на Стив Џобс толкуван од Ештон Качер, го напуштил факултетот и заедно со неговиот пријател, техничарот Стив Возниак (Џош Гад), предизвикуваат револуција …

Повеќе »

Тоа е лечење на комплекси – познатите за верификацијата на Инстаграм

Ако имате бизнис профил на Инстаграм или само свој личен профил преку кој попатно го промовирате вашиот бизнис, сигурно барем еднаш сте се запрашале дали верификацијата на Инстаграм има смисла. Тоа добро познато сино знакче е едноставно за верификација и најчесто ќе го видите покрај името на јавните личности, фирми …

Повеќе »

Претставата „Кенди“ ја доби наградата „БИШ“ на годинешниот МОТ

Претставата „ Кенди“ на театарот Златен Елец, ја освои наградата „Биш “, што ја доделува фестивалот Млад отворен театар за најдобра претстава од независната домашна продукција. Зад оваа одлука стои меѓународното жири во состав: Сашо Огненовски од Македонија, Маја Митиќ од Србија и Доротеа Подолски од Хрватска. „Кенди“ е во …

Повеќе »

Објавена книга за деца и млади „Алма и седумте чудовишта“

Во издание на „Бата прес“ излезе од печат книгата за деца и млади „Алма и седумте чудовишта“ од шпанските писателки Ирија Г. Паренте и Селене М. Паскуал. Автор на илустрациите е Ирис Де Муј, а од шпански на македонски јазик ја преведе Катерина Јосифовска. Објавувањето на ова дело е подржано …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!