Дневни Архиви: 12/11/2023 | 11:56

Четкар во „Нешто конкретно“: Многу охриѓани би ги избркал од Охрид

Започна новата сезона на „Нешто конкретно” со Снеже Велков, стартуваме во месецот на машкото здравје па затоа започнуваме со машко друштво. Темата беше „Колку вредиш”, а нашите вредни пријатели Владимир Четкар, Гораст Цветковски, Агим Јонуз и Роберт Спасенцовски направија нашата прва емисија од третата сезона да се памети по многу …

Повеќе »

Време е за никогаш одржаниот концерт на Галија во Скопје

Првиот концерт во Скопје од страна на Авалон Продукција беше организиран во Куршумли Ан, на 28ми август, 1993та со Електрични Оргазам. Вториот концерт требаше да биде на истото место, на 11ти септември, 1993та, со Галија. Пред отворање на вратите, се споија небо и земја и одржувањето на концертот беше невозможно. …

Повеќе »

Искуства на бегалци и лица без државјанство во фокусот на „Види, летам!“

Вондерленд театар го претставува својот најнов театарски проект, „Види, летам!” – истражување на предизвиците со кои се соочуваат лицата со статус на бегалци, барателите на азил и лицата без државјанство. Изработена од драматургот Ана Трпеноска, продукцијата ја црпи својата инспирација од автентичните наративи, искази и приказни на луѓето со кои …

Повеќе »

Интимен концерт на „Фрајле” на 16-ти март во „Македонска филхармонија”

ористејќи ги своите три гласа, маркантната појава и различниот сензибилитет, членките на новосадскиот бенд „Фрајле” убедливо ја освојуваат публиката низ Балканот. Во 2024-та одбележуваат цели 15 години работа и по тој повод ја најавија својата балканска турнеја, а на нивната листа секако е и Скопје. Женското трио „Фрајле” го најавија …

Повеќе »

Џејла Рамовиќ: Досадна сум за медиумите, па ме спојуваат со Шерифовиќ

Една од најпопуларните млади балкански музички ѕвезди Џејла Рамовиќ во интервју за единствениот естраден магазин Бекстејџ откри како се справува со популарноста, медиумите какви впечатоци добила од натпреварот едно регионално музичко натпреварување, а разговараа и за многу други теми.За Џејла велат дека таа е целосен пакет, со харизмата со која …

Повеќе »

Преполна сала и овации за диригентката Дијана Имери во Тбилиси

Аплаузи, стоечки овации и позитивни коментари доживеа македонската диригентка, маестра Дијана Имери Илкоска, по концертот којшто на 6 ноември се одржа во преполната сала на Државниот конзерваториум „Вано Сараишвили“ во Тбилиси, Грузија. Маестра Имери Илкоска диригираше со Младинскиот оркестар „Гија Канчели“, а во Грузија отпатува на специјална покана од престижниот …

Повеќе »

Објавена студијата за романите од Венко Андоновски и Стефан Марковски

Објавена студијата „Психофилозофемите во повеќеслојните структури на романите Папокот на светот од Венко Андоновски и Еретички писма од Стефан Марковски” на Верица Мукоска. еновиве од печат излезе книжевно-теориската студија „Психофилозофемите во повеќеслојните структури на романите Папокот на светот од Венко Андоновски и Еретички писма од Стефан Марковски (компаративна анализа)” на …

Повеќе »

Нина Бадриќ: Побарајте го Киану Ривс и кажете му дека смее сродни души

Нина Бадриќ од првиот ден кога се појави на музичката сцена на поранешна Југославија освои со својот магичен глас, позитивна енергија и харизма која никого не остава рамнодушен. И години подоцна, ништо не се промени. Со своите песни знае да расплаче многумина, а со своите шеги да насмее до солзи. …

Повеќе »

МБСК и Амбасадата на Бугарија организираа продуктивна средба

Македонско-бугарската стопанска комора и Амбасадата на Р.Бугарија во Македонија со бизнис секторот од двете држави на 09.11.2023 година,во хотел Александар Палас одржаа продуктивна средба,со цел оддржување и подобрување на меѓусебната соработка на компаниите од различни дејности од двете земји. Бугарија е петтиот најважен трговски партнер на Македонија и нејзин автор, …

Повеќе »

Трчаме кон финалето на „Забрането јаболко“; подготвени ?

„Секоја приказна се состои од здраво и збогум сѐ додека не се сретнеме повторно. Нештата што ги губиме наоѓаат начин да ни се вратат, иако можеби не на истиот начин како што сме очекувале. Но, спомените се оние кои секогаш остануваат затоа што среќните спомени болат најмногу.“ По скоро четири …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!