Дневни Архиви: 13/11/2023 | 16:55

16 ноември, 21 часот, МРТ 1 | Спортската акција „Rush”

Безмилосно ривалство од 1970-тите помеѓу соперниците во Формула 1, Џејмс Хант и Ники Лауда. Сместено во гламурозното златно доба на Формула 1 трките во 1970-тите, филмот е заснован на вистинска приказна за големо спортско соперништво помеѓу згодниот англиски плејбој Џејмс Хант (Хемсворт) и неговиот методичен, брилијантен противник, австрискиот возач Ники …

Повеќе »

15 ноември, 21 часот, МРТ 1 | Психолошкиот трилер „Mr. Brooks”

Г. Брукс (Кевин Костнер) е навидум семеен човек и почитуван бизнисмен. Но тој има голема мана, зависен е од убивање. Борејќи се со себе, се обидува да престане, но неговиот алтер его Маршал (Вилијам Харт) нема намера да престане. При последното убиство, Брукс станува невнимателен и љубопитниот сосед го гледа …

Повеќе »

14 ноември, 21 часот, МРТ 1 | Психолошкиот трилер „Enermy”

Приказна за универзитетскиот професор Адам (Џејк Гиленхал) чија врска со Мери (Мелани Лорен) е при крај. Една вечер Адам гледа филм и забележува спореден актер кој неверојатно личи на него. Станува опседнат со идејата да се запознае со сопствениот двојник и му влегува во трага на актерот Ентони, кој живее …

Повеќе »

ИНРЕКОМ со коментар за извештајот на ЕК во однос на медиумите

Институтот за развој на електронски комуникации ИНРЕКОМ и оваа година го следи и анализира европскиот извештај во поглед на поглавјето 10 за дигиталната трансформација (порано познато како информатичко општество) и медиумите, како и во делот на слободата на изразување во делот на фундаменталните права и слободи. Годинешната оценка за подготвеноста …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!