Почетна / Живот / Претставата „Кенди“ ја доби наградата „БИШ“ на годинешниот МОТ

Претставата „Кенди“ ја доби наградата „БИШ“ на годинешниот МОТ

Претставата „ Кенди“ на театарот Златен Елец, ја освои наградата „Биш “, што ја доделува фестивалот Млад отворен театар за најдобра претстава од независната домашна продукција. Зад оваа одлука стои меѓународното жири во состав: Сашо Огненовски од Македонија, Маја Митиќ од Србија и Доротеа Подолски од Хрватска.

„Кенди“ е во режија на Тамара Стојаноска. Таа е и авторка на адаптацијата направена според романот на Лук Дејвис „ Кенди: роман за љубовта и зависноста“. Оваа дуодрама зборува за зависноста на младите од дрога. Во неа играат Лео Поповиќ и Бобан Алексоски.

Наградата „Биш“ фестивалот МОТ ја додели по втор пат.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Видео | Боки 13 го најави предметот „Бумеранг“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција од денеска ја почнува кривично-правната операција …

error: Содржината е заштитена!