Почетна / Филм / Италијанскиот документарец „Криенка“ од Киненова празнично на Телма

Италијанскиот документарец „Криенка“ од Киненова празнично на Телма

Четири години, Викторија Фиоре го следи прекрасниот Ентони, препуштен на милост и немилост на новиот италијански закон за деца од семејства од организиран криминал.

Многу документарни филмови го доловуваат духот на нивните теми; многу помалку влегуваат целосно под кожата на светот во кој живеат. Извонредниот дебитантски филм на Викторија Фиоре, снимен во повеќе од четири години во Неапол, е една таква слика. Пофалувајќи се со извонреден пристап и жилава, инстинктивна кинематографија која ја доловува непредвидливата енергија и карактеристичниот дијалект на соседството, тој се фокусира на едно улично дете, Ентони.

Непослушниот и палав, Ентони сонува да стане филмска ѕвезда, но неговата судбина е поврзана со неговата семејна историја: неговата баба, Дора, има врски со организираниот криминал. Ова го става во фокусот на италијанските власти, кои, како одговор на зголемениот криминал кај младите, воведоа политика во која се наведува дека децата за кои се смета дека се „загрозени“ можат да бидат отстранети од семејства кои имаат врски со мафијата.

Користејќи комбинација од веродостојни и поетски реконструкции, Фиоре наслика отрезнувачки портрет на блескаво, пристојно дете чија судбина е однапред одредена.

Од програмата на филмскиот фестивал Киненова 2022, понеделник, 23 октомври, 19.15 часот на Телма телевизија.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Историскиот трилер „Земја од соништата“ празнично на Телма

Во 1930-тите Тексас за време на депресијата, Јуџин Еванс живее со својата мајка и сестра …

error: Содржината е заштитена!