Почетна / Филм / Почна снимањето на краткиот филм „Северен пол“ на Апчевска

Почна снимањето на краткиот филм „Северен пол“ на Апчевска

Во отежнати услови со следење на Ковид-19 протоколите, на 26 јануари започна снимањето на краткиот филм „Северен пол“ по сценарио и режија на Марија Апчевска, во продукција на „Кино Око“, информира Агенцијата за филм.

Главните улоги во филмот ги играат Антонија Белезелкоска и Лука Митев. Директор на фотографија е Владимир Самоиловски, сценограф Кирил Спасески, костимограф Билјана Гргур, шминкер Горан Игњатовски, а тон снимател Игор Поповски. Филмот е копродукција помеѓу Македонија и Србија. Продуцент е Роберт Насков, а копродуценти се Милош Љубомировиќ, Горан Тодориќ од Сервиа Филм.

Снимањето ќе се одвива на локации во Скопје и Македонска Каменица до 31 јануари оваа година.

Инаку, како што информира Агенцијата за филм, ова е осмиот филм што се снима во земјава според Ковид-19 протоколите.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Кинотечен месечник“ од 1977 до 1987 година објавен во дигитална верзија

На сајтот „www.kinoteka.mk“ деновиве се објавени дигитални верзии на изданијата „Кинотечен месечник“, кои излегуваа од …

error: Содржината е заштитена!