Почетна / Серии / Документарецот за дождовните шуми на „Амазонија“ од сабота на МРТ 1

Документарецот за дождовните шуми на „Амазонија“ од сабота на МРТ 1

Амазонската тропска шума, спектакуларно природно чудо, отсекогаш гледана како недопрена дивина.

Амазонија, најголемата дождовна шума на светот, зафаќа повеќе од половина од територијата на Бразил. Научниците веруваат дека Амазонија може да содржи половина од сите светски растителни и животински видови. Околу 500 цицачи, 175 гуштери и преку 300 различни видови на влекачи, и околу една третина од сите птици живееат во Амазонија.


Од сабота, 9 јули 2022 година, гледајте и вие во документарната серија „Амазонија – Изгубениот свет“ во 18.30 часот на МТВ 1.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Репризи без престан, следува реприза и на „Викторија“ на Телма

Британската серија „Викторија“ повторно на Телма, од понеделник до петок во 19.15 часот започнувајќи од …

error: Содржината е заштитена!