Почетна / Телевизија / Македонската радиотелевизија менува име – од сега е Национална

Македонската радиотелевизија менува име – од сега е Национална

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ги утврди новите имиња на државните, јавните и институциите финансирани од Буџетот, согласно Договорот од Преспа и уставните измени.

Институциите кои што имаат „Република Македонија“ во името се задолжени тоа да го променат во „Република Северна Македонија“, додека институциите кои имаат „македонски/македонска“ во името треба да го заменат со „национални/национална“. Па така, Македонската Радиотелевизија од сега ќе биде Национална Радиотелевизија. МРТ станува НРТ.

Дани |  ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Додека другите тв емитуваат премиери, Алфа репризира за викенд

Додека најголемите приватни ТВ куќи како Сител, Канал 5, Алсат и Телма емитуваат премиерни содржини …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!